تولید محتوا

60+ ایده برای تولید محتوا در سایت و شبکه های اجتماعی

ایده تولید محتوا برای پست وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی بسیار فراوان است. با این حال خیلی از افراد همیشه از کمبود موضوع یا ایده برای وبلاگ خود گلایه می‌کنند. در این مطلب سعی کرده‌ام انواع مختلف پست را برای شما گردآوری کنم تا هر بار با نگاهی کوتاه به آن ایده‌های جدیدی را برای پست‌های خود به کار ببرید.

حتی بد نیست که اگر همواره یک نوع ساده پست مثل پست‌های آموزشی را منتشر می‌کردید به کار خود تنوع بدهید و انواع دیگر پست مثل خبری ، پشت صحنه ، مصاحبه ، نقد و بررسی و … را هم در برنامه‌تان قرار دهید.

در ادامه سعی کرده‌ام ایده‌های مختلف را در دسته‌بندی‌های آموزشی ، محصول محور ، تعامل محور ، رسانه محور ، سرگرم کننده ، انگیزش و رابطه‌سازی قرار دهم تا طبقه‌بندی و به خاطر سپاری آن‌ها برای شما آسان‌تر باشد. ولی این بدان معنا نیست که حق ندارید از یک ایده در دسته‌بندی دیگر استفاده کنید بلکه کاملاً بالعکس یک ایده می‌تواند در حوزه‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد.

در این مطلب خواهید آموخت : پنهان کن

ایده تولید محتوا برای آموزش

هدف اصلی شما در این نوع محتوا آموزش و بالا بردن آگاهی مخاطبان خود در موضوعات مختلف است.

آموزش و راهنمایی

ایده برای تولید محتوا

آموزش و راهنما تقریباً ساده‌ترین نوع پستی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. این نوع پست‌ها به این علت آسان هستند که شما درباره چیزی صحبت می‌کنید که از قبل با آن آشنایی دارید.

مثلاً می‌توانید پستی درست کرده و در آن نحوه استفاده از محصول یا مراحل ارایه خدمتتان را توضیح دهید.

البته موضوعات آموزش صرفاً مربوط به محصول شما نیستند و تقریباً بی‌نهایت موضوع برای ایجاد محتوای آموزشی برای کسب‌وکارهای مختلف وجود دارد. در یک فرمول ساده باید چیستی و چگونگی مواردی که مخاطبان شما با آن سر‌وکار دارند را بیان کنید.

مثلاً اگر فروشگاه مبل دارید می‌توانید آموزش‌هایی مثل موارد زیر را تهیه کنید:

  • چوب مناسب برای مبلمان چیست؟
  • چگونه از مبلمان خود مراقبت کنیم؟
  • چگونه جنس چوب مبل را شناسایی کنیم؟
  • راهنمای قدم به قدم خرید مبل راحتی
  • آشنایی با انواع متریال مصرفی در مبل‌ها
  • چه نوع مبلی برای تازه عروس‌ها مناسب‌تر است؟

در نظر داشته باشید که در کنار چیستی مسائل به چرایی آن‌ها هم پاسخ دهید. با بیان چرایی افراد اهمیت بیشتری به محتوای شما میدهند و نسبت به محتوای شما کنجکاو تر هم خواهند شد. در مثال فروشگاه مبل می‌توانید به این سوال پاسخ دهید که چرا چوب راش برای مبمان از سایر چوب‌ها مناسب‌تر است.

مهم‌ترین نکته در نوشتن راهنماها، بیان آن‌ها به شکل قدم به قدم است تا برای افراد آسان‌تر و قابل درک‌تر باشد. یادتان باشد اگر افراد به مبحثی که توضیح می‌دهید مسلط بودند نیازی به راهنما نداشتند. پس تا می‌توانید همه موارد را کاملاً ساده و شمرده توضیح دهید.

همچنین ارایه راهنما برای مبتدیان هر حوزه‌ای همواره با استقبال رو‌به‌رو می‌شود. خیلی از افراد مبتدی تشنه اطلاعات هستند و به دنبال تعاریف و معانی واژه‌های تخصصی میگردند. پس می‌توانید با ایجاد مطالب راهنما برای مبتدیان افراد زیادی را با خود همراه کنید.

در کنار تعریف واژه‌های تخصصی می‌توانید معیارهای مهمی که افراد باید در انجام کار به آن توجه کنند را هم بیان کنید و روش‌هایی هم برای بهبود آن معیارها ارایه دهید.

برای مثال من در پستی افراد را با ترافیک مستقیم سایت آشنا کرده‌ام و در پستی دیگر روش‌های افزایش ترافیک مستقیم را آورده‌ام.

اینکه چه موضوعاتی را باید آموزش دهید کاملاً به کسب‌وکار شما مرتبط است ولی در کل باید با ترسیم پرسونا ، نیازها و سوالات مخاطبان خود را درک کرده و به آن‌ها پاسخ بگویید.

می‌توانید به جستجو در شبکه‌های اجتماعی هم پرداخته و سوالات و مشکلات رایج افراد را از دل آن‌ها استخراج کنید.

آخرین اخبار صنعت

اکثر افراد علاقه دارند اخبار مربوط به صنعت و کسب‌وکار خود را هر روز صبح بررسی کنند. چرا شما اخبار روز صنعت خود را در وبلاگتان بیان نکنید تا تبدیل به یک پیشرو و ارایه دهنده اطلاعات دست اول صنعت خود شوید؟

حتی می‌توانید از رویدادهای و وقایع مرتبط با صنعت خود گزارش تهیه کرده و در وبلاگتان منتشر کنید.

در هنگام بیان اخبار یادتان باشد که نقد یا افکار خود را هم درباره خبر بیان کنید تا صرفاً اخبار را بیان نکرده باشید و افراد به چشم یک تحلیل‌گر به شما نگاه کنند.

واکنش به اتفاقات اخیر

همواره در جامعه اتفاقات مختلفی در حال روی دادن است که برخی از آن‌ها انقدر مهم هستند که اخبار و شبکه‌های اجتماعی را به خود درگیر می‌کنند.

اگر می‌خواهید بدانید مهم‌ترین اتفاق اخیر چیست نیازی به تلاش زیادی ندارید. کافی است به گفتگوهای روزانه خود با دوستان ، خانواده و یا حتی سایت‌های خبری و یا اکسپلور اینستاگرام سری بزنید.

موضوع اتفاق هر چیزی می‌تواند باشد از سوتی یک سلبریتی محلی تا یک حادثه جهانی. نکته مهم این است که شما باید اتفاق را به محصول یا خدمت خود ربط دهید یا حداقل از دیدگاه تخصصی خود به آن نگاه کنید و آن را بررسی نمایید.

این مرتبط سازی به هنر و خلاقیت شما بر می‌گردد که چگونه اطلاعات را به کسب‌وکار خود ربط دهید تا بازدیدکنندگان بیشتری جذب نمایید.

مثلاً  اگر فروشگاه پوشاک دارید و مراسم قرعه کشی جام جهانی فوتبال در حال برگزاری است می‌توانید به بررسی لباس مجری یا افراد شرکت کننده در این مراسم بپردازید و از جنبه‌های مختلف مثل جنس ، قیمت ، کیفیت ، سلیقه ، علت انتخاب و … آن را تحلیل کنید.

با این رویکرد مطالب آموزشی خود را با مطالب سرگرم کننده گره خواهید زد و از آنجایی که بعد از وقوع یک اتفاق خبر آن به سرعت بین مردم پخش می‌شود و افراد زیادی به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره آن هستند شما می‌توانید موج سواری کرده و افراد تشنه اطلاعات را به خود جذب کنید.

بیان مشکلات و راه‌حل آن‌ها

حتماً در کسب‌وکار خود با چالش‌ها و مشکلات مختلفی رو به رو خواهید شد. شما می‌توانید مشکل خود و راه حلی که برای آن پیاده کردید را برای مخاطبان خود شرح دهید.

با اشتراک گذاری تجربه خود با مخاطبانتان ارزش بیشتری برای آن‌ها ایجاد خواهید کرد و آن‌ها درک خواهند کرد که کاملاً شفاف و صادق هستید.

برای مثال اخیراً سرورهای یک شرکت هاستینگ ایرانی با مشکل رو‌به‌رو شد و این شرکت به جای پنهان کاری یا دروغ به مخاطبان خود کاملاً مشکل را توضیح داد و به صورت لحظه‌ای از نحوه رفع مشکل و تجارب خود گزارش ارایه داد.

چک لیست

چک لیست

چک لیست‌ها به کمک افراد می‌آیند تا تمام اقدامات لازم برای یک کار را انجام داده و چیزی از قلم نیفتد.

برای هر کاری می‌توانید چک لیست بسازید. برای نوشتن چک لیست یک فعالیت رایج را در نظر بگیرید و آن را به اقدامات کوچک‌تر و عملی تقسیم کنید. سپس چک لیست را با بقیه به اشتراک بگذارید تا برای آن‌ها هم مفید واقع شود.

می‌توانید حتی راهنما‌ها یا آموزش‌های دیگر خود را هم به صورت چک لیست در آورید.

برای مثال چک لیست راه‌اندازی سایت ، چک لیست اقدامات لازم قبل از سفر ، چک لیست خرید مبل و … .

لیست و فهرست

همه افراد لیست و فهرستی از علاقه‌مندی‌ها ، ابزارهای کاربردی ، خوراکی ‌ها و … دارند.

در صنعت خود چه فهرستی می‌توانید تهیه کنید؟

مثلا اگر آژانس مسافرتی دارید می‌توانید فهرست 100 جای دیدنی ایران که قبل از مرگ باید دید را تهیه کنید.

اگر رستوران دارید می‌توانید 5 غذای پرطرفدار خود را به صورت ماهیانه لیست کنید.

حتی همین مقاله فهرستی از اید‌ه‌ها برای پستهای وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی است.

معرفی افراد تاثیرگذار

می‌توانید لیستی از از افراد تاثیرگذار و متخصصان صنعت خود را تهیه کنید و به همراه آدرس شبکه‌های اجتماعی آن‌ها به اشتراک بگذارید. همانطور که قبل‌تر گفتم لیست‌ها و منابع یک منبع ارزشمند برای مخاطبان شما به حساب می‌آید.

همچنین به افراد تاثیرگذار، پست مربوطه را اطلاع رسانی کنید تا هم پست شما را به اشتراک بگذارند و هم رابطه خود را با آن‌ها گسترش داده باشید.

معرفی منابع

همه به دنبال کشف بهترین راه انجام هر چیز هستند. پس کار مخاطبان خود را آسان کرده و به آن‌ها بهترین منابع را برای کارهای مختلف معرفی کنید.

کتابها ، ابزارها ، وب‌سایت‌ها ، اپلیکیشن موبایل و هر منبع مهم و کاربردی دیگری که می‌شناسید را به صورت لیست گردآوری کرده و با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید.

فقط در نظر داشته باشید که ذکر نام منابع با لینک دادن به آن‌ها کافی نیست و ترجیحاً مقداری توضیح را چاشنی هر منبع کنید تا مخاطب شما یک آشنایی اولیه با منابع پیدا کند.

خلاصه کردن یا جمع‌آوری مطالب دیگران

تقریباً می‌توان گفت هیچ کار اصیل یا ایده نویی وجود ندارد. همه رویاها ، حرف‌ها و ایده‌ها از قبل وجود دارد و مهم‌ترین چیز نحوه بیان یا پیاده‌سازی آن‌ها است.

نیاز به ارتباط از راه دور از اولین نسل انسان همواره وجود داشته حال برخی با دود به این نیاز پاسخ دادند ، بعضی با تلگراف ، برخی با تلفن و در آخرین تلاش بشر با اینترنت.

همه مخترعان ایده‌های قبلی را کپی کرده‌اند ولی به شکل متفاوتی آن‌ها را پیاده‌سازی نموده‌اند.

گسترش وب هم باعث شده که اطلاعات مختلف همواره در دسترس باشد و کسی نمی‌تواند ادعا کند فلان مطلب یا ایده زاییده ذهن من بوده است.

مهم ایده نیست بلکه نحوه انجام کارها به شکلی جدید و مفید‌تر از شیوه‌های گذشته است.

باید متوجه شده باشید که منظورم این نیست که دقیقاً مطلب فردی دیگر را در وبلاگ یا شبکه اجتماعی خود کپی کنید!

بلکه درباره یک موضوع تحقیق کرده ، اطلاعات مختلف مرتبط به آن را جمع‌آوری کنید و سپس با افزودن نگرش خود به آن یک پست جدید منتشر کنید. اگر هم جایی مجبور شدید دقیقاً محتوایی را کپی کنید حتماً منبع را ذکر کرده و به آن لینک دهید.

جمع آوری و گزیده گویی محتوا

استفاده از موضوعات یکسان

اکثر اوقات افراد برای نوشتن مطالب با موضوعات کاملاً جدید خود را اذیت می‌کنند در حالی که به راحتی می‌توان از مطالب موجود دیگر در سطح وب ایده بگیرند.

مثال این نمونه سایت‌های خبری هستند که همگی یک خبر کاملاً یکسان را منعکس کرده و همگی بازدید خوبی دارند.

البته منظورم کپی کردن مطالب سایر افراد نیست بلکه بررسی موضوعات مختلف و بیان آن‌ها از نقطه نظر خود شماست. هر جایی هم که لازم بود دقیقاً مطالب سایر افراد را بیاورید از آن‌ها نقل قول کرده و لینک دهید.

حتی می‌توانید یک موضوع انتخاب کرده و نظرات افراد مختلف درباره آن موضوع را نوشته و در آخر یک نتیجه‌گیری یا جمع‌بندی برای آن انجام دهید.

توصیه متخصصان

تولید محتوا با پرسش از متخصصان

می‌توانید یک سوال مشخص و پرتکرار را برای متخصصان مختلف ارسال کرده و نظر آن‌ها را درباره آن موضوع جویا شوید.

از آنجایی که فقط یک سوال می‌پرسید وقت زیادی از افراد نمیگیرد و متخصصان زیادی راغب به پاسخگویی به شما هستند. خیلی راحت می‌توانید سوال خود را از طریق ایمیل ، شبکه‌های اجتماعی و یا پیام رسان‌ها با متخصصان در میان بگذارید.

نمونه بارز این ایده را در سایت‌های اقتصادی و بورسی می‌بینیم که کارشناسان هر هفته آینده بازار را پیش‌بینی می‌کنند.

پاسخگویی به سوالات متداول

هر وب‌سایت یا شبکه اجتماعی که مدیریت می‌کنید همواره به سوالاتی از طرف مخاطبان خود مواجه خواهید شد. مطمئن باشید که دغدغه آن‌ها سوال سایر افراد هم می‌باشد.

پس مجموعه‌ای از سوالات رایج مخاطبان خود را جمع‌آوری کرده و به آن‌ها پاسخ بگویید.

اگر سوالات پاسخ‌های کوتاه دارند می‌توانید به همه آن‌ها در قالب یک پست پاسخ‌های کوتاه بدهید. اگر نیاز به توضیح کامل‌تر هم می‌باشد می‌توانید برای هر سوال یک پست جداگانه ایجاد نمایید و به صورت هفتگی به یک سوال رایج پاسخ دهید.

علاوه بر پاسخگویی به سوال به افراد بگویید که چرا این سوال را به اشتراک می‌گذارید و چرا فکر می‌کنید در آینده بدرد آن‌ها هم می‌خورد.

حتی اگر سوالی را مخاطبان شما مطرح نکرده‌اند ولی به نظرتان آگاهی از آن برای همه افراد لازم است حتماً به آن پاسخ بگویید.

ترفند و راه‌های میانبر

آموزش ترفندها و راه‌های میانبر

هر ترفند و میان‌بری که باعث شود در هزینه ، زمان و انرژی کاربران صرفه‌جویی شود برای افراد دارای ارزش است. پس اگر راهکار خاصی برای انجام کاری دارید حتماً برای آن یک پست اختصاصی منتشر کنید و با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید.

مردم عاشق انجام سریع کارها و استفاده از راه‌های میان بُر هستند. پس حتی اگر می‌توانید یک پروسه طولانی را به شکل خلاصه‌تر بیان کنید برای آن‌ها دارای ارزش است.

هفته‌ای که گذشت

می‌توانید هر هفته جمعه‌ها، یک پست ویژه برای بررسی آن هفته داشته باشید. اخبار و اتفاقات مهم هر هفته را گردآوری کرده و به اشتراک بگذارید. خیلی از افراد که زمان پیگیری روزانه اخبار را ندارند و به این دست مطالب اهمیت ویژه‌ای می‌دهند.

همچنین بد نیست گلچینی هفتگی به صورت خبرنامه ایمیلی داشته باشید و در آن بهترین مطالب سایت را به همراه یک نوشتار صمیمانه از هفته‌ای که گذشت و هفته پیشِ رو، برای مخاطبان خود ارسال کنید.

گزارش همایش یا رویداد

چه برگزار کننده همایشی هستید و چه خودتان در یک همایش ، نمایشگاه ، کارگاه یا رویداد شرکت می‌کنید تهیه گزارش از آن را فراموش نکنید.

مهم‌ترین نکاتی که سخنرانان بیان می‌کنند ، نظرتان درباره رویداد ، اقداماتی که انجام خواهید داد و… همگی برای مخاطبان شما جذاب خواهند بود.

حتی افرادی که در رویداد مربوطه هم شرکت کرده‌اند تشنه اشتراک گذاری تصاویر و اطلاعات شما هستند و به خوبی در شبکه‌های اجتماعی دیده خواهید شد.

مهم‌ترین نکاتی که دریافته‌اید

اخیراً یک فیلم تماشا کرده‌اید؟ یک کتاب خوانده‌اید؟ در یک دوره آنلاین شرکت کرده‌اید؟

بهترین نکته یا نکاتی که از آن دریافته‌اید چه بوده است؟ آن را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید.

این نوع پست به نوعی شبیه نقد و بررسی است با این تفاوت که خلاصه تر بوده و به صورت نکته‌وار و لیست گونه می‌باشد.

تا می‌توانید فرمت پست خود را خوانا‌تر و قابل اشتراک گذاری طراحی کنید.

معرفی ابزارهایی که اخیراً استفاده کرده‌اید

اخیراً از ابزار آنلاین یا آفلاینی استفاده کرده‌اید تا شما را در کسب‌کارتان یاری کند؟ چرا آن را به بقیه نشان ندهید و از تجربه خود برای مخاطبانتان نگویید؟

این ابزار می‌تواند یک وسیله دیجیتال مثل دوربین ، میکروفون و… یا یک هاست یا سرویس تبلیغاتی آنلاین و حتی گجت‌های عجیب و غریب باشد.

نیازی به نقد و بررسی کامل نیست بلکه فقط نیم نگاهی به ابزار انداخته و اینکه چگونه از آن برای کسب‌وکار خود استفاده می‌کنید.

برای مثال ممکن است اخیراً یک دوربین عکاسی برای تصویربرداری از محصولات خود تهیه کرده باشید. بیان تجاربتان چه از خرید دوربین و چه نحوه استفاده از آن و  همچنین نکات عکس‌برداری از محصول بسیار برای مخاطبان شما مفید خواهد بود.

پست مهمان

خیلی اوقات می‌توانید از بلاگرها و افراد دیگری دعوت کنید تا محتوایی برای انتشار در سایت یا شبکه‌های اجتماعی شما ارایه کنند.

بدین صورت هم محتوای شما از یکنواختی خارج خواهد شد و هم مخاطبان آن فرد هم برای مشاهده محتوای مربوطه به سایت و شبکه‌های اجتماعی شما سر خواهند زد.

مطمئن باشید تعامل و مشارکت با افراد دیگر حتی رقیبانتان به رشد کسب‌وکار شما کمک خواهد کرد.

افسانه یا واقعیت

حتماً سریال “داستان‌های باورنکردنی” را به یاد دارید؟ هر قسمت شامل چندین داستان می‌شد و در بین هر داستان مجری از شما می‌پرسید که آیا فکر می‌کنید این داستان واقعی است یا افسانه‌ای بیش نیست؟ در آخر هر داستان هم واقعی یا خیالی بودن داستان‌ها بیان می‌شد.

اصلاح باورهای اشتباه مردم

شما هم می‌توانید از این جذابیت الهام بگیرید و دقیقاً پست‌هایی با این سبک منتشر کنید.

تا به حال چند بار شده تا مدام اشتباه افراد تازه‌کار را متذکر شوید و آن‌ها را بارها و بارها اصلاح کنید؟ اشتباهات آن‌ها دقیقاً داستان‌های خیالی و عقاید عامه مردم است. نحوه درست انجام کار هم همان واقعیت است.

پستی درست کنید و در آن یک عقیده رایج ولی اشتباه را شرح دهید و در آخر واقعیت و شکل درست را توضیح دهید. اگر هم دستی بر گرافیک دارید می‌توانید تصاویر جالبی پیرامون آن در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کنید.

برای مثال در دیجیتال مارکتینگ باور اکثر افراد مبتدی این است که ایمیل مارکتینگ در ایران جواب نمی‌دهد! کسی ایمیلش را چک نمی‌کند. یا برعکس انقدر ایمیل تبلیغاتی زیاد شده که اینباکس افراد پر از ایمیل بوده و ایمیل ما در بین آن‌ها گم می‌شود.

بازگشت سرمایه ایمیل مارکتینگ

در حالیکه طبق آمارها و نتایج واقعی، ایمیل مارکتینگ موثر‌ترین رسانه برای بازاریابی آنلاین بوده و تا 40 برابر بازگشت سرمایه دارد. البته به شرطی که آن را درست و اصولی انجام دهید!

برگه تقلب

برگه تقلب

در زمان دانشگاه بسیاری از اساتید امتحانات را کتاب باز برگزار می‌کردند ولی در این امتحانات تقریباً کتاب به کمک هیچ یک از دانشجویان نمی‌آمد. من خودم ترجیح میدادم خلاصه‌ای از فرمول‌ها و نکات مهم را در یک برگه A4 بنویسم و به جای کتاب سر امتحان ببرم.

این برگه جواب‌ سوالات را در خود نداشت ولی سرعت من در یادآوری مطالب و پاسخگویی به سوالات را به شدت افزایش میداد.

به همین ترتیب شما برای موارد مختلف کسب‌وکار خود می‌توانید یک برگه تقلب درست کنید. مثلاً اگر سایتی در حوزه برنامه نویسی دارید می‌توانید دستورات و توابع مهم زبان‌ PHP را در یک برگه خلاصه کرده و در اختیار مخاطبان خود قرار دهید.

اگر آموزش زبان انگلیسی می‌دهید فرمول‌های دستور زبان تمامی زمان‌ها را در یک برگه خلاصه کنید. اگر رستوران دارید یک برگه تقلب از کالری غذاهای مختلف در اختیار مشتریان خود بگذارید. فرقی ندارد چه کسب‌وکاری دارید برگه‌های تقلب مورد نیاز مشتریان شما بوده و همواره از آن استفاده خواهند کرد.

واژه نامه

هر کسب‌وکاری واژگان تخصصی خود را دارد که افراد  مختلف ممکن است با آن‌ها آشنایی نداشته باشند. با درست کردن یک واژه نامه و توضیح واژگان تخصصی هم نیاز کاربران مبتدی را پاسخ خواهید گفت و هم به سئوی سایتتان کمک خواهید کرد.

همچنین در مقالات سایت خود لازم نیست هربار یک اصطلاح را توضیح دهید و به راحتی می‌توانید کلمه مربوطه را به واژه نامه خود لینک دهید.


ایده تولید محتوا برای محصول

هدف اصلی شما در این نوع محتوا آشنا کردن هر چه بیشتر مخاطبان با خدمات و محصولاتتان است.

نقد و بررسی

همه افراد قبل از خرید چیزی به مطالعه نقد و بررسی آن در سایت‌های مختلف می‌پردازند. محصول ، خدمت یا ابزار جدید صنعت خود را بررسی و تحلیل نمایید و مخاطبان خود را در جریان آن قرار دهید.

حتی می‌تواند محصول خود را نقد و بررسی کرده و نقاط مثبت و منفی آن را ذکر نمایید.

دیجی‌کالا هم کار خود را با قرار دادن نقد و بررسی دوربین‌های مختلف بازار شروع کرد و امروزه تبدیل به بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی ایران گردیده است که هر محصولی را نقد و بررسی می‌کند.

مقایسه

مقایسه محصول

هر محصول یا ایده‌ای را نقد کردید می‌توانید ویژگی‌های آن را با محصولات هم طراز و رقیبش در بازار مقایسه کنید.

لیست مقایسه‌ای مثل یک نقد و بررسی گروهی است با این تفاوت که مثل نقد و بررسی در توضیحات عمیق نمی‌شوید ولی به صورت کلی تفاوت‌ها و مزایای محصولات مختلف را با هم مقایسه می‌کنید.

حتی می‌توانید محصول خاص خود را با رقبای موجود در بازار مقایسه کنید تا مزایای شما برای مخاطبان بیش از پیش روشن شود.

اکثر وب‌سایت‌های فروشگاهی قابلیت مقایسه کالاها را در خود قرار داده‌اند شما خیلی راحت می‌توانید از آن اسکرین شات گرفته و در قالب یک پست و با کمی تحلیل به وب‌سایت خود اضافه کنید.

اگر فروشنده تلفن همراه هستید مثلاً یکی از سوالات رایج افراد فرق بین نسخه معمولی ، مینی ، پرو و پرو مکس گوشی آیفون است. می‌توانید این 4 محصول را با هم مقایسه کنید و بهترین انتخاب ممکن را از جنبه‌های مختلف به افراد توصیه کنید.

پیش نمایش

حتماً فیلم‌های سینمایی را دیده‌اید که تا قبل از اکران تعداد زیادی پیش نمایش منتشر می‌کنند . اینکار بدون دلیل نیست زیرا پیش نمایش باعث بالا رفتن تقاضا میشود.

شرکت اپل همواره قبل از عرضه آیفون جدید با انتشار اخبار و حواشی مختلف درباره آن، به تقاضا دامن می‌زند و نتیجه آن صف‌های طولانی خرید آیفون در اولین روز عرضه است.

به مخاطبان خود از کاری که در حال انجام آن هستید گزارش ارایه دهید. به آن‌ها وعده دهید که در آینده منتظر چه محصولات ، خدمات یا ویژگی‌های جدیدی باید باشند.

حتی می‌توانید برای محتواهای خود و پست‌هایی که در آینده منتشر می‌کنید هم پیش نمایش ایجاد کنید تا آمار مشاهده پست مربوطه بالا برود.


ایده محتوایی برای رسانه‌های مختلف

هدف اصلی شما در این دسته‌بندی ایجاد محتوا برای رسانه‌های مختلف و سلیقه‌های متفاوت می‌باشد.

گالری و آلبوم

گاهی یک تصویر به اندازه یک مقاله حرف درون خود دارد. خیلی از افراد هم حوصله خواندن مقاله‌های طولانی را ندارند.

از سفرنامه گرفته ، تا گزارش رویداد و همایش و حتی پست‌های آموزشی هر کجا مناسب بود می‌توانید از چندین تصویر به صورت گالری و آلبوم در قالب یک پست استفاده کنید و تنها توضیح کوتاهی درباره موضوع تصاویر ارایه کنید.

اینفو گرافیک

اینفوگرافیک

اینفوگرافی یک تصویر است که اطلاعات زیادی را با یک نگاه و کاملاً سریع به کاربر منتقل می‌کند. هر چه گرافیک تصویر شما زیبا‌تر باشد تاثیرگذاری آن بیشتر است.

اگر توانایی ساخت اینفوگرافیک ندارید، می‌توانید به راحتی یک نمودار با پاورپوینت ساخته و از آن اسکرین شات بگیرید و توضیحاتی را به صورت متنی به آن اضافه کنید.

هدف شما بیان اطلاعات با نمودار است تا هم مطلب بهتر و سریع‌تر منتقل شود و هم در نوشتار خود صرفه‌جویی کنید.

اسلاید و پاورپوینت

می‌توانید یک فایل پاورپوینت آماده کنید و آن را به صورت فایل خام ، فیلم یا عکس ارایه کنید.

برای ایده گرفتن می‌توانید سری به سایت SlideShare بزنید.

حتی لازم نیست برای هر ارایه خود محتوای جدیدی تهیه کنید بلکه می‌توانید مقالات و مطالب قدیمی خود را به صورت اسلاید و خلاصه شده بازآفرینی کنید.

پادکست

هر چه جلوتر می‌رویم فایل‌های صوتی طرفداران بیشتری پیدا می‌کند. از این رو سرویس گوگل پادکست برای بیشتر دیده شدن فایل‌های صوتی سایت‌ها عرضه شده است. همچنین شبکه اجتماعی کلاب هوس که بر مبنای مکالمه صوتی افراد است با استقبال بی‌نظیری رو‌به‌رو شد.

پس حتماً تولید فایل‌های صوتی مرتبط با سایت و کسب‌وکار خود را جدی بگیرید و آن را در سایت و شبکه‌های اجتماعی مختلف منتشر کنید.

حتی می‌توانید مقالات و مطالب قدیمی خود را با تغییر فرمت به پادکست بازآفرینی کنید.

مصاحبه

فرد مورد علاقه مخاطبان شما کیست؟ چه افراد تاثیرگذاری در صنعت شما وجود دارند؟

خیلی سریع یک مصاحبه کوتاه صوتی یا تصویری با او ترتیب دهید و متن آن را در وبلاگ خود منتشر کنید.

درباره اتفاقات اخیر و دیدگاه آن‌ها درباره آینده صنعت خود سوال بپرسید. همچنین نگرش‌های بیزینسی ، تجارب و مهارت آن‌ها هم می‌تواند برای مخاطبان شما مفید باشد.

حتی می‌توانید با کارآفرینان موفق مصاحبه کنید تا برای مخاطبان شما انگیزه ایجاد شود.

پست‌های ویدئویی

بیشترین ترافیک اینترنت امروزه از طریق ویدئو مصرف می‌شود. به جای گذاشتن زمان طولانی برای نوشتن یک مقاله ، زیبا سازی آن ، اضافه کردن تصاویر و … به راحتی می‌توانید دوربین را جلوی خود قرار دهید و مستقیماً با مخاطبان خود صحبت کنید.

می‌توانید توضیحات خود را از طریق اسلایدسازی در پاورپوینت و ضبط صفحه نمایش کامپیوتر هم بیان کنید.

حتی می‌توانید ویژه برنامه‌ای ویدئویی تدارک دیده و به صورت هفتگی و سریالی منتشر کنید.

ضبط صفحه نمایش

می‌توانید طرز انجام یک کار را بر روی صفحه نمایش کامپیوتر یا موبایل خود نمایش داده و ضبط نمایید. سپس ویدئو مربوطه را با کمی ادیت در پلتفرم‌های انتشار ویدئو مثل یوتیوب و آپارات منتشر کنید.

با این کار هم ویدئو شما در آن سرویس‌ها میزبانی می‌شود و نیاز به خرید فضا و هاست مناسب ویدئو ندارید و هم می‌توانید ویدئو مربوطه را در سایتتان هم نمایش دهید.

بعلاوه اینکه بازدیدکنندگان جدیدی از این پلتفرم‌ها با کسب‌وکار شما آشنا خواهند شد.

هدیه رایگان

محتوای رایگانی در قالب یک کتاب الکترونیکی (pdf) یا ویدئو یا فایل صوتی و … که واقعاً برای مخاطبان دارای ارزش باشد تهیه کرده و آن را در قالب یک پست به مخاطبان خود هدیه بدهید.

نکته مهم با ارزش بودن محتوای مربوطه است. بعضی اوقات یک تصویر از یک فایل متنی 100 صفحه‌ای ارزشمند‌تر است. ممکن است لیستی از منابع مفید برای پیدا کردن تصاویر داشته باشید و آن لیست تک صفحه‌ای هدیه با ارزش شما باشد.

بعد از آماده سازی پست می‌توانید تعداد دانلودهای انجام شده را اندازه‌گیری کنید و از آن برای سایر ارزیابی‌های خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید در قبال این هدیه نام و ایمیل مخاطبان خود را هم دریافت نمایید.

بازنشر پست‌های سایر شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر

می‌توانید پست‌های سایر شبکه‌های اجتماعی را باز نشر کنید. برای مثال در توییتر به دنبال محبوب‌ترین توییت‌ها در صنعت خود گشته و آن‌ها را باز نشر کرده و نظر خودتان را در مورد آن‌ها بیان کنید.

حتی می‌توانید توییت‌های خود را در اینستاگرام یا وب‌سایتتان هم نمایش دهید.

هر چند هر رسانه‌ای محتوای مخصوص به خود را می‌طلبد ولی در کل بازنشر محتوای یکسان در شبکه‌های اجتماعی مختلف هم برای شما سودآور خواهد بود.

متن ویدئو‌ها و فایل‌های صوتی

تبدیل ویدئو و صوت به متن

اخیراً در یک همایش صحبت کرده‌اید یا مصاحبه‌ای را با یک برنامه رادیویی یا یک روزنامه‌نگار انجام داده‌اید؟

یا حتی در جلسات شرکتی خود با کارکنان سخنرانی کوتاهی داشته‌اید؟

می‌توانید تمام فایل‌های ویدئویی و صوتی خود را به شکل متن درآورده و در قالب پست در وبلاگتان منتشر کنید.

آپدیت ( بروزرسانی)

بروزرسانی و آپدیت محتوا

لازم است قسمتی از تلاش‌های تولید محتوای خود را به آپدیت و بروزرسانی محتواهای قبلی خود اختصاص دهید. قطعاً خیلی از محتواهای شما در حال خاک خوردن هستند و بهره کافی را از آن‌ها نبرده‌اید. بسیار خوب است که کمی آنها را بروزرسانی کرده و افراد را به مطالعه آن‌ها ترغیب کنید.

همچنین اطلاعات برخی پست‌های شما ممکن است منسوخ و از رده خارج شده باشد. همواره سعی کنید تمام پست‌های خود را آپدیت نگه دارید و چه از نظر محتوایی و چه ظاهر آن‌ها را بهبود ببخشید. حتی بدون اضافه کردن هیچ متنی و تنها با تصاویر جدید ، نمودارها ، آمار و ارقام ، ویدئو یا منابع مختلف آن را کاملاً احیا کنید.

اگر یک پست شما از صفحه دوم گوگل به صفحه اول بیاید و حتی به سه رتبه اول در گوگل صعود کند از بازدهی آن حیرت زده خواهید شد.

در شبکه‌های اجتماعی هم می‌توانید به همین صورت محتوای قبلی و قدیمی خود را که اکثراً دیده نمی‌شود پاک کرده و با بهبود آن محتوایی جدید منتشر کنید.

گاهی به جای انتشار پست‌های جدید لازم از محتوای قبلی را بهبود ببخشیم.


ایده محتوایی برای ایجاد تعامل

هدف اصلی شما در این نوع محتوا درگیر کردن مخاطب و ترغیب آن‌ها به پاسخ دادن به شما می‌باشد.

موضوعات بحث برانگیز

شما باید موضوع بحث برانگیز صنعت خود را پیدا کرده و خود را به آن مرتبط کنید. یعنی به نوعی در بحث ورود کنید.

برای مثال اگر کسب‌وکار ورزشی دارید موضوع استقلال یا پرسپولیس همیشه جنجالی است. اگر گوشی موبایل عرضه می‌کنید Android یا IOS و … .

در هر بحثی همواره دو طرف وجود دارد و هر چقدر که شما طرف یک سمت را بگیرید طرفداران و مخالفان سرسخت‌تری پیدا می‌کنید. این به شما بستگی دارد که بخواهید بی‌طرف باشید و فقط نقد و بررسی کنید یا تعصب داشته باشید و طرف یک سمت را بگیرید.

اگر زرنگ باشید حتی خودتان هم می‌توانید یک بحث را شروع کنید. نقطه شروع هم بیان نظر مخالف با گروهی از افراد است. بیان علاقه‌مندی‌ها و عقایدتان حق شماست و افراد موافق با شما را از یک ناظر به طرفدار دو آتیشه تبدیل می‌کند.

اگر از این نوع پست استفاده می‌کنید باید دقت و ظرافت خود را کمی بالا برده تا در نهایت بحث مربوطه به نفع شما تمام شود.

انتقاد و نامه‌های سرگشاده

اگر تجربه بدی در برخورد با یک شخص ، محصول یا شرکت داشته‌اید می‌توانید گلایه خود را در قالب یک پست انتقادی و به صورت نامه سرگشاده بیان کنید.

خیلی از مشکلات با انتشار پست در سایت و شبکه‌های اجتماعی سریع‌تر رسیدگی و برطرف می‌شوند. شرکت‌های بزرگ واحدی به نام رصد مشتریان دارند تا پست‌ها و نظرات افراد را در مورد برند خود در شبکه‌های اجتماعی سریعتر پیگیری کرده و به آن‌ها پاسخ دهند. آن‌ها دوست ندارند نظر منفی تعدادی مشتری به اعتبارشان در فضای مجازی لطمه وارد کند.

البته اگر از خدمات یا محصولی راضی بودید می‌توانید یک پست ویژه را به معرفی آن اختصاص دهید و از آن‌ها تشکر کنید.

اگر کسی را برای تشکر کردن پیدا نمی‌کنید از خوانندگان و مخاطبانتان تشکر کنید. بگویید که چگونه آن‌ها باعث انگیزش شما برای تلاش و کار سخت شده‌اند و از آن‌ها قدردانی کنید.

برگزاری مناظره

مناظره در تولید محتوا

می‌توانید مناظره‌ای به شکل زنده و لایو برگزار کنید و محتوای آن را در قالب یک پست در وبلاگ خود منتشر کنید.

قبل‌تر از مزایای موضوعات بحث برانگیز صحبت کردم. مناظره هم دقیقاً همان خصوصیات را دارد. مطمئن باشید بخش نظرات شما سرشار از کامنت‌ها در موافقت و مخالفت خواهد بود. سایت و شبکه‌های اجتماعی شما پویاتر خواهد شد و افراد زیادی پست مربوطه را به اشتراک می‌گذارند

حتی می‌توانید خودتان در بحث مربوطه شرکت نکنید و تنها با طرح یک سوال چالشی مخاطبان را به مناظره در نظرات دعوت کنید.

نظرسنجی

می‌توانید از نظرسنجی‌ها برای کسب اطلاعات مختلف از مخاطبان خود استفاده کنید و با اعمال نظرات آن‌ها محصول و خدمات خود را بهبود ببخشید.

حتی اگر در مورد موضوعی شک دارید و نمی‌دانید به آن عمل کنید یا خیر، مستقیماً نظر مشتریان خود را بپرسید.

کاربرد دیگر نظرسنجی‌ها در دسته‌بندی و شناسایی مخاطبان است. به این صورت که افردای را که در بین مخاطبان شما دارای علاقه‌مندی مشترک هستند را شناسایی کرده و برای آن‌ها پیغام‌های یکسان و اختصاصی‌تری ارسال کنید.

بلند فکر کنید!

حتماً لازم نیست همه جواب‌ها را داشته باشید و پستی درباره آن منتشر کنید. خیلی راحت درباره موضوعات مختلف روزمره خود می‌توانید بلند فکر کنید. یعنی افکار خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

بلند فکر کنیدبه خصوص اگر با مشکل و چالش بزرگی رو‌به‌رو هستید نوشتن افکارتان باعث سازماندهی ذهنتان شده و هم دیگران را تشویق به همفکری و کمک به شما خواهد کرد. از کجا معلوم، شاید مخاطبان شما راه حل ساده‌‌ای را برای آن به شما پیشنهاد دادند.

حتی اگر درباره موضوعی گلایه و شکایتی دارید می‌توانید آن را بلند بیان کنید. مخاطبانتان تبدیل به همدل و همراز شما می‌شوند و به شما قوت قلب خواهند داد. البته بهتر است قبل از آن کمی درباره عمومی کردن آن موضوع تصمیم‌گیری کنید.

محتوای تولیدی توسط کاربران

محتوای تولید شده توسط کاربر یا UGC

می‌توانید به بهانه‌های مختلف مخاطبان خود را ترغیب به تولید محتوا کنید و بهترین آن‌ها را در سایت و شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کنید. با اینکار هم زحمت تولید محتوا را از دوش خود برداشته‌اید و هم به رایگان توسط کاربران مختلف تبلیغ و ترویج می‌شوید!

ویدئو‌های جعبه گشایی ، استفاده از محصول شما ، ایده‌های آن‌ها برای توسعه محصول یا ویدئو‌های مناسبتی همگی می‌توانند برای کسب‌وکار شما مفید باشند.

90 درصد محتوای اینستاگرام دوربین GoPro و نوشابه کوکاکولا را محتوای تولید شده توسط کاربران تشکیل می‌دهد!


محتوا برای سرگرم کردن

هدف اصلی شما در این نوع محتوا سرگرم کردن و عوض کردن حال مخاطبانتان می‌باشد.

پست‌های سرگرم کننده

می‌توانید در بین پست‌های خود از مطالب جالب و سرگرم کننده هم استفاده کنید تا خنده را بر لبان مخاطبان خود بیاورید. دقت کنید که در این کار زیاده‌روی نکرده و خیلی از مسیر محتوایی خود فاصله نگیرید و تنها جهت تنوع بخشیدن به محتوا از پست‌های جالب استفاده کنید.

می‌توانید مطلبی کاملاً نا مرتبط یا صنعت خود را پوشش دهید یا می‌توانید با مطالب جدی صنعت خودتان شوخی کنید.

یک روش این است که جذاب‌ترین ویدئو‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی را گردآوری کرده و به صورت ماهیانه یا هفتگی منتشر کنید. کالکشن ویدئو‌های جذاب قابلیت اشتراک گذاری بالایی دارد و مخاطبان بسیاری را با شما آشنا می‌کند.

آزمون

همه افراد از تست و آزمون لذت می‌برند به خصوص اگر بتوانند نتایج خود را با بقیه شرکت کنندگان مقایسه کنند. آزمون‌ها باعث می‌شود افراد حس باهوش بودن کنند. پس چرا برخی پست‌های خود را به طرح سوال یا آزمون از مخاطبان خود اختصاص ندهید؟

آزمون را می‌توانید به صورت تستی تهیه کنید یا تنها یک معما مطرح کرده تا افراد در بخش نظرات به پاسخ به آن بپردازند. می‌توانید برای افرادی که پاسخ درست می‌دهند یک جایزه تعیین کنید یا امکانی در نظر بگیرید تا افراد رتبه خود را اشتراک گذاری کنند.

مسابقه

برگزاری مسابقه باعث تعامل بیشتر کاربران با شما می‌شود. برای برگزاری مسابقه به نیاز مهم شرکت خود فکر کنید و مسابقه را حول آن ترتیب دهید.

حتماً لازم نیست جایزه بزرگی هم ارایه دهید. می‌توانید جایزه را از بین محصولات و خدمات خود در نظر بگیرید تا برای شما هزینه کم‌تری داشته باشد.

پرداختن به حواشی

مردم درباره چه موضوعی در حال صحبت کردن هستند؟ موضوعات عامه پسند را پیدا کرده و نظرتان را درباره آن‌ بیان کنید.

اخیراً فیلم یا سریالی مورد توجه مردم قرار گرفته؟ یا یک رویداد مثل مسابقه فوتبال گفتگوها را به خود اختصاص داده است؟ از آنجایی که موضوعات عامه پسند طرفداران زیادی دارند شما هم می‌توانید بر موج آن سوار شوید.

البته این دسته از پست‌ها جزو پستهای سرگرمی قرار می‌گیرند و نباید جای محتوای اصلی شما را بگیرند. فقط گاهی برای استراحت مخاطبان در بین پست‌های جدی شما لازم می‌باشند.


محتوا برای ایجاد انگیزش

هدف اصلی شما در این نوع محتوا ایجاد انگیزه و تقویت روحیه مخاطبانتان می‌باشد.

مطالعات موردی

مردم شنیدن داستان‌های موفقیت را دوست دارند. داستان موفقیت مشتریان خود را بیان کنید تا هم گواهی برای اثربخش بودن راه حل شما باشد و هم مطلبی مفید برای وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی خود آماده کرده باشید.

همواره ارتباط خود را با مشتریانتان حفظ کنید. از اثربخشی محصول خود مطمئن شوید و از آن‌ها بخواهید داستان خود را برای شما بیان کنند.

اگر فردی از بیرون از شرکت شما محصولتان را معرفی کند مردم بیشتر به حرف او اطمینان خواهند کرد.

شرح حال و زندگی نامه

می‌توانید شرح حال و زندگی نامه خودتان ، افراد شرکتتان یا افراد معروف صنعت خود را منتشر کنید.

وقتی مخاطبان شما از گذشته و حال شما و افراد شرکتتان بیشتر بدانند بهتر با شما ارتباط برقرار کرده و رابطه‌ای صمیمانه‌تر با آن‌ها می‌سازید.

زندگی نامه افراد معروف هم باعث همواره باعث کنجکاوی و انگیزش مردم بوده است.

داستان‌های الهام بخش

بیان مطالب انگیزشی و الهام بخش همواره باعث می‌شود مخاطبان از شما حس خوب بگیرند و هیچگاه حاضر به ترک شما نباشند. پس بد نیست در بین تمام مطالب آموزشی یا فنی بخشی کوچکی را هم به مطالب انگیزشی و داستان‌های الهام بخش اختصاص دهید.

برای شروع می‌توانید داستان موفقیت خود را بگویید و اینکه از کجا به کجا رسیده‌اید یا از افراد تاثیرگذاری زندگی خود بگویید. اخبار خوب را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید تا آن‌ها در کنار شما روحیه و انگیزه بگیرند.

زندگی ما روزانه پر از داستان‌های کوچکی است که به سادگی از کنار آن‌ها رد می‌شویم در حالی که می‌تواند برای بقیه جالب و الهام بخش باشد.

حتماً داستان موفقیت مشتریان خود را بیان کنید تا آن‌ها نقش قهرمان داستان را بازی کنند. شاید مخاطبانتان دوست داشته باشند قهرمان بعدی داستان شما باشند؟!

معرفی منابع الهام بخش و انگیزشی

چه چیزی باعث الهام بخشی شما در تولید محتوا ، بازاریابی و توسعه محصولتان می‌شود؟

چه چیزی باعث انگیزش شما در طی کردن مسیر کسب‌وکارتان می‌شود؟

گوش کردن به یک آهنگ ؟ خواندن یک کتاب ؟  رفتن به یک پارک خاص ؟

منابع الهام بخشی و انگیزشی خود را با مخاطبان معرفی کنید و از آن‌ها هم بخواهید اینکار را انجام دهند. از کجا معلوم شاید منبع جدیدی برای الهام پیدا کردید؟!

بیان تاریخچه کسب‌وکار یا وب‌سایتتان

مسیر فعلی را چگونه پیموده‌اید؟ شرکتتان چگونه رشد کرده است؟ وب‌سایت خود را چگونه رشد داده‌اید؟ مسیر پیموده شده را برای مخاطبان خود توضیح دهید.

اجازه دهید افراد با فراز و نشیب‌ها و مسیر رشد یک کسب‌وکار آشنا شوند. بدین ترتیب هم داستان موفقیت‌ها و شکستهایتان را گفته‌اید و هم تبدیل به یک منبع الهام بخش شده‌اید.

خود را متعهد کنید

این نوع پست بیشتر در شما ایجاد انگیزه می‌کند تا مخاطبانتان. قصد انجام کاری را دارید ولی هر بار آن را به تعویق انداخته‌اید؟ بهترین انگیزه برای متعهد کردن خود به انجام آن  عمومی کردن آن کار است.

اگر قصد مطالعه کتابی را دارید یک هفته قبل به مخاطبان خود قول دهید که خلاصه کتاب‌ها در پایان هفته برای آن‌ها خواهید گفت. اگر قصد ورزش دارید آن را به اطلاع مخاطبان خود برسانید و از انجام ورزش خود گزارش ارایه دهید.

قول دادن به انتشار یک پست خاص در یک زمان خاص یکی از بهترین روش‌ها برای متعهد کردن خود به انجام کارهاست.

فعالیت‌های خیریه و آگاهی بخش

داشتن یک ارزش فراتر از کسب‌وکار به شما هویت می‌بخشد. اینکه یک رسالت انسانی داشته باشید به شما امید و انگیزش بیشتری برای توسعه کسب‌وکارتان می‌دهد. دیگر هدفتان فقط فروش نیست و می‌دانید در پس هر فروش خود در حال کمک به بشریت هستید.

این ارزش می‌تواند یک فعالیت خیرخواهانه مثل کمک به خیریه‌های مختلف یا یک هدف آگاهی بخش مثل آگاه کردن مردم از خطرات کمبود آب در آینده باشد. انتخاب این ارزش انسانی به خودتان بر می‌گردد ولی حتماً آن را با مخاطبان خود در میان بگذارید تا آن‌ها هم از شریک بودن در یک کار خیر احساس لذت کنند.


محتوا برای رابطه سازی و ایجاد صمیمیت

هدف اصلی شما در این نوع محتوا ایجاد صمیمیت و یک رابطه دوستانه به مخاطبان است.

از موفقیت‌ها و شکست‌هایتان بگویید

بعضی افراد از بیان شکست‌های خود ترس دارند و آن‌ها را نقطه ضعف به حساب می‌آورند ولی اگر به زندگی نامه اکثر افراد موفق نگاه کنید هیچکدام از گفتن شکست‌های خود ترسی نداشته‌اند.

خیلی از افراد موفق زمانی کارتن خواب بوده‌اند یا در رستوران کار می‌کرده‌اند. بارها در راه رسیدن به موفقیت شکست خورده‌اند یا حتی از مدرسه اخراج شده و ترک تحصیل کرده‌اند.

بیان شکست‌ها نشانه واقعی بودن شما است و مخاطبانتان احساس صمیمیت بیشتری با شما خواهند کرد.

این نوع پست‌های را امتحان کنید؛ مشاهده خواهید کرد که پست‌هایی که درباره موفقیت‌ها و شکست‌هایتان هستند از محبوب‌ترین پست‌های شما خواهند بود.

از زندگی شخصی‌تان بگویید

مخاطبان شما حتماً کنجکاو خواهند بود که اطلاعاتی را درباره شخص شما داشته باشند. از سن ، تحصیلات ، سرگرمی‌های مورد علاقه خود ، خانواده ، آرزو‌ها و سایر موارد شخصی خود بگویید. بیان اطلاعات شخصی باعث ایجاد صمیمیت میان شما و مخاطبانتان خواهد شد.

در 2 سال آینده چه چشم‌اندازی دارید؟ چه رویاهایی برای شخص خود ، شرکت و سایتتان دارید؟ آن را حتماً به اشتراک بگذارید.

اگر دقیقاً نمی‌دانید از کجا شروع کنید کافی است یک مصاحبه با یک هنرپیشه معروف را در اینترنت جستجو کنید. خواهید دید که آن مصاحبه پر از سوالاتی است که همواره محبوب بوده و مورد پرسش مردم است. خود را جای هنرپیشه بگذارید و به آن‌ها در قالب یک پست پاسخ دهید!

پشت پرده

همه افراد درباره مسائل پشت پرده یک کسب‌وکار یا زندگی افراد دیگر کنجکاو هستند. پس زندگی روزانه و روتین هفتگی خود را با سایر افراد به اشتراک بگذارید.

لازم نیست خیلی در زندگی شخصی خود یا مسائل خصوصی کسب‌وکارتان ریز شوید بلکه روازنه کارهایی که انجام می‌دهید را به صورت کلی گزارش دهید یا اگر در حین انجام کارها نکته‌ای به ذهنتان رسید آن را به اشتراک بگذارید.

می‌توانید از سرگرمی‌های خود مثل ورزش و رستوارن رفتن یا نکات کسب‌وکار و ترفندهای مدیریتی صحبت کنید.

همچنین اطلاع رسانی تغییر و تحولات اخیر شرکت ، بروزرسانی‌های صورت گرفته در محصول و اخبار حول شرکتتان هم می‌تواند پستی جذاب برای انتشار باشد.

با اشتراک گذاری پشت پرده افراد احساس صمیمیت بیشتری با شما کرده و اطمینان بیشتری به شما خواهند داشت.

پست‌های محلی

اگر در یک منطقه و شهر خاص فعالیت بیشتری دارید می‌توانید قسمتی از پست‌های خود را به مطالب مربوط به آن شهر اختصاص دهید. از پوشش اخبار گرفته تا پست‌های سرگرم کننده را به نوعی مرتبط با شهر و محل کسب‌وکار خود کنید.

حتی می‌توانید پست‌های خود را با لحن و لهجه محلی منتشر کنید. بدین صورت ارتباط صمیمانه‌تری با مخاطبان خود برقرار خواهید کرد.

آمار و ارقام

از بیان آمار و ارقام کسب‌وکار خود نترسید زیرا آن‌ها به شما اعتبار می‌بخشند. اینکه چه تعداد کارمند دارید یا در ماه گذشته نیاز چه تعداد مشتری را حل نموده‌اید را بیان کرده و مسیر خود را در رسیدن به آمار مربوطه برای مخاطبان تشریح کنید.

حتی می‌توانید تعداد اعضای سایت یا تعداد مشترکان ایمیل خود را در معرض دید عموم قرار دهید و هر بار با رسیدن به یک عدد خاص آن را جشن گرفته و پستی مخصوص به آن درست کنید.

چقدر در یک حوزه خاص سابقه و فعالیت داشته‌اید، چه تعداد دوره و همایش شرکت کرده‌اید، چه تعداد کتاب خوانده‌اید و هر آمار و ارقامی که فکر را کنید بیانش بدون منفعت نخواهد بود.

حتماً برخی پیج‌های اینستاگرام را دیده‌اید که به محض رسیدن به تعداد دنبال کننده‌ای خاص یک پست مخصوص آن منتشر می‌کنند و رسیدن به رقم مربوطه را با مخاطبان خود جشن می‌گیرند.

سفرنامه

لازم نیست حتماً وبلاگ یا کسب‌وکاری در مورد گردشگری داشته باشید تا مطلبی درباره سفرهای خود منتشر کنید. این دسته پست‌ها جز پست‌های سرگرمی قرار می‌گیرند و استفاده از آن‌ها ما بین پست‌های جدی و همیشگی شما لازم است.

مخاطبان خود را در سفرها همراه خود ببرید و از تجربیات و فعالیت‌های خود در سفر گزارش ارایه کنید.

طرز تهیه غذا

طرز تهیه غذاهای مختلف یکی از محبوب‌ترین موضوعات موجود در سطح وب و شبکه‌های اجتماعی است. همانند سفرنامه حتماً لازم نیست یک رستوران یا کسب‌وکاری در زمینه غذا داشته باشید و این پست می‌تواند در دسته پست‌های سرگرمی شما قرار بگیرد.

مردم مجبور به غذا خوردن و خواهان تنوع بخشیدن به سبد غذایی خود هستند. پس هر وقت غذایی پختید ( حتی نیمرو) بد نیست طرز تهیه آن را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید.

تعطیلات

تعطیلات و مناسبت‌های موجود در تقویم همواره محتواهای زیادی را در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به خود اختصاص می‌دهد. دلیل آن هم محبوبیت این دسته از پست‌ها نزد مردم است.

چرا پست شما تبدیل به یکی از پر بازدید‌ترین پست‌های مناسبتی نشود؟ می‌توانید بنا به مناسبت یک فروش ویژه برگزار کنید ، از رسم و رسوم آن مناسبت بگویید ، تصاویری از خود یا شرکتتان در مناسبت مربوطه منتشر کنید و یا یک پست ویروسی طراحی کنید تا بین مردم دست به دست شود.


در این مطلب 60 ایده کاربردی برای پست‌های شما در سایت و شبکه‌های اجتماعی را گردآوری نمودم. لطفاً آن را با دوستان خود و سایر افرادی که به آن نیاز دارند به اشتراک بگذارید.

اگر هم ایده دیگری سراغ دارید خوشحال می‌شوم تا در بخش نظرات بیان کرده تا به هر چه کامل‌تر شدن این لیست کمک کنید. امیدوارم به بهره‌گیری از این لیست تنوع بیشتری به پست‌های خود بدهید و ارتباط بهتر و مؤثرتری با مخاطبان خود برقرار کنید.

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

  1. بسیار دسته بندی مناسب و جالبی بود
    تا حالا از این زاویه به تولید محتوا نگاه نکرده بودم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا