بلاگری چیست؟ بلاگر کیست؟

0 56

بلاگر یا بلاگری در ایران به اشتباه به جای اینفلوئنسری به کار برده می‌شود در حالی که این دو با هم تفاوت دارند. اینفلوئنسر به افراد تاثیر گذار در فضای آنلاین و شبکه‌های اجتماعی گفته می‌شود. اگر بیشتر محتوای یک اینفلوئنسر به شکل ویدئویی منتشر شود او را ولاگر (Vlogger) و اگر بیشتر محتوای او متنی و از طریق وبلاگ یا وب‌سایتش منتشر شود او را بلاگر (Blogger) می‌نامند.

این خطا بیشتر ناشی از اشتباه گرفتن سبک ارایه محتوا با پلتفرم ارایه آن است. هر جا در شبکه‌های اجتماعی در ایران کلمه بلاگری به گوش شما خورد بیشتر منظور سبک و نحوه ارایه محتوا است ولی در خارج از ایران کلمه بلاگری بیشتر به پلتفرم انتشار محتوا، یعنی بستر وبلاگ اشاره دارد.

در واقع به خاطر محبوبیت بلاگ‌ها نزد مخاطبین، سبک تولید محتوا در آن به یک الگو تبدیل شده و به نام بلاگری شناخته می‌شود. در این الگو شما یک لحن صمیمی و دوستانه با مخاطب خود دارید و سعی می‌کنید به شکل روزانه اطلاعات مفیدی را در اختیار او قرار دهید. این اطلاعات می‌تواند درباره محصول شما و آموزش‌های مربوط به آن باشد و یا حتی می‌توانید خاطرات یا اتفاقات جالبی که در طول روز برایتان رخ داده است را برای مخاطبین خود بیان کنید.

در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام که بخشی به نام وبلاگ وجود ندارد این شیوه روایت محتوا بیشتر از طریق بخش استوری ارایه می‌شود که خود می‌تواند به شکل ویدئویی باشد یا به شکل ترکیبی از متن و تصاویر.

در این مطلب بیشتر به معنای جهانی بلاگری یعنی فعالیت در وبلاگ پرداخته‌ام. پس اگر هدف شما بیشتر فعالیت در شبکه‌های اجتماعی یا تولید محتوای ویدئویی است، توصیه می‌کنم مقالات مرتبط به اینفلوئنسری و ولاگری را که در زیر آورده‌ام مطالعه فرمایید. هر چند مطالعه ادامه این مطلب هم برای شما خالی از منفعت نخواهد بود:

اینفلوئنسر بیشتر بدانید :
اینفلوئنسر کیست؟ چگونه اینفلوئنسر شویم؟
ولاگری بیشتر بدانید :
ولاگری چیست؟ ولاگر کیست؟+معرفی تجهیزات لازم

بلاگر (Blogger) به معنی وب نویس است و به شخصی گفته می‌شود که یک وبلاگ در اختیار دارد و مطالبی را در آن به صورت مستمر و روزانه منتشر می‌کند. وبلاگ (Weblog) به معنی وب نوشت، نوعی وب‌سایت است که شما در آن می‌توانید پست‌هایی را در فرمت‌های مختلف (اکثراً متنی) منتشر کنید. گاهی وبلاگ را به اختصار بلاگ (Blog) هم می‌نامند.

پست وبلاگ

استفاده از وبلاگ در ابتدا بیشتر برای ثبت خاطرات و وقایع روزانه و اشتراک گذاری آن با مخاطبان بود ولی کم کم با انتشار مقالات، وبلاگ جنبه تخصصی‌تر به خود گرفت. مثلاً خود من چون اکثر مطالبم را در حال حاضر از طریق وب‌سایتم و به صورت متنی منتشر می‌کنم بیشتر یک بلاگر حوزه کسب و کار اینترنتی هستم.

بلاگری راهی برای اشتراک گذاری ایده‌ها و اطلاعات خود با دیگران است. شما در وبلاگ یا وب‌سایت خود اطلاعاتی را با مخاطبان خود در میان می‌گذارید و نظر آن‌ها را در مورد آن موضوع جویا می‌شود. اگر موضوع پست‌های خود را منحصر به یک حوزه کاری خاص کنید در نهایت شما می‌توانید به عنوان یک متخصص یا فرد تاثیرگذار (اینفلوئنسر) در آن حوزه شناخته شوید.

در واقع وبلاگ همانند شبکه‌های اجتماعی یک رسانه برای انتشار پیام شما است و خوبی آن بر خلاف رسانه‌های پخش عمومی مثل رادیو و تلویزیون تعاملی بودن و امکان برقراری ارتباط با مخاطب است و مزیت آن نسبت به شبکه‌های اجتماعی آن است که شما می‌توانید مالک و صاحب رسانه خود باشید. ( در ادامه به این موضوع پرداخته‌ام.)

از منظر دیجیتال مارکتینگ هم هر چه شما بیشتر بتوانید با مخاطب خود تعامل کنید، اعتماد او نسبت به شما افزایش می‌یابد و در نتیجه شانس شما برای تبدیل مخاطب به مشتری بیشتر می‌شود. پس چه کسب‌وکار شخصی دارید و چه یک شرکت یا برند هستید وبلاگ بسیار در افزایش فروش شما مؤثر خواهد بود.

اگر مایل هستید با انواع مختلف بلاگری ، نحوه بلاگر شدن و ساخت وبلاگ و همچنین منابع درآمدی بلاگرها آشنا شوید پس حتماً این آموزش را تا آخر مطالعه فرمایید.

وبلاگ چیست؟

در یک وب‌سایت مطالب مختلف با صفحه از هم تفکیک می‌شوند. در واقع یک وب‌سایت از صفحات مختلفی مثل صفحه اصلی ، تماس با ما ، فروشگاه و… تشکیل شده است. وبلاگ شما هم می‌تواند صفحه‌ای از وب‌سایت شما باشد. در وبلاگ شما می‌توانید مطالبی را به شکل پست منتشر کنید که هر کدام از این پست‌ها خود باز تبدیل به صفحه‌ای از سایت می‌شوند. برای درک بهتر این موضوع به تصویر زیر دقت کنید :

ساختار وبلاگ

با یک نگاه کلی به ساختار سایت‌ها متوجه می‌شویم که این بخش وبلاگ است که سایت‌ها را زنده و پویا نگه می‌دارد. بدون وبلاگ سایت شما تنها چندین صفحه وب بدون روح و کاتالوگ مانند است که مخاطبان هیچ علاقه‌ای به جستجو در آن نخواهند داشت.

پست‌های وبلاگ معمولاً به شکل متن هستند. هر چند در بین متن می‌توان تصویر یا ویدئو هم نمایش داد. برای مثال همین الان شما در حال مطالعه یک پست از وبلاگ من هستید.

پست وبلاگ

در گذشته وبلاگ‌ها معمولاً به صورت شخصی اداره می‌شدند و افراد برای نوشتن خاطرات روزانه خود از آن استفاده می‌کردند. در واقع وبلاگ نوعی وب‌سایت بود که فقط دارای یک صفحه اصلی بود و  پست‌های وبلاگ در آن نمایش داده می‌شد. کم کم شرکت‌ها متوجه قدرت وبلاگ شدند و با اضافه کردن بخش وبلاگ به سایتشان اخبار و رویدادهای خود را در آن پوشش دادند.

با قدرت گرفتن بازاریابی محتوایی خیلی از شرکت‌ها پی بردند که اگر در بخش وبلاگ سایت خود بتوانند مقالات مفید برای کاربران منتشر کنند و پاسخ سؤالات آن‌ها را بدهند خیلی از افراد آن‌ها را از طریق فضای آنلاین و موتورهای جستجو مثل گوگل پیدا خواهند کرد. بدین شکل شرکت‌ها با هزینه‌ای بسیار کمتر از تبلیغات، افراد زیادی را با برند خود آشنا می‌کردند. از همه مهمتر کاربران به خاطر مطالب مفید وبلاگ و ارزشی که به آن‌ها ارایه شده است بیشتر به آن برند اعتماد می‌کردند.

بازاریابی با وبلاگ
یک سوپر مارکت اینترنتی در وبلاگ خود طرز پخت غذاها را آموزش می‌دهد و کاربران را برای خرید مواد لازم به اپلیکیشن خود ارجاع می‌دهد.

در حال حاضر بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی و وب‌سایت‌ها دارای بخش وبلاگ هستند. خیلی از فروشگاه‌های فروش موبایل در بخش وبلاگ خود گوشی‌های مختلف را با هم مقایسه می‌کنند و پیشنهادات مختلفی برای خرید به کاربران ارایه می‌دهند. آژانس‌های مسافرتی در وبلاگ خود از جاذبه‌های توریستی نقاط مختلف ایران و جهان می‌گویند. تولیدکنندگان مواد غذایی مثل رب و روغن و … در وبلاگ خود طرز تهیه غذاهای مختلف را با محصولات خود آموزش می‌دهند. خیلی از سایت‌ها اکنون دارای قسمتی به نام مجله یا مقالات هستند که همگی به بخش وبلاگ آن‌ها اشاره دارد.

شما با داشتن یک وبلاگ حداقل چندین بار در هفته برای انتشار مطالب جدید سایت خود را آپدیت می‌کنید. با انتشار مطالب جدید، افراد بیشتری از طریق موتورهای جستجو شما را پیدا کرده و مخاطبانی را جذب می‌کنید که دقیقاً به صحبت‌ها و خدمات شما نیاز دارند.

حتی دیگر وبلاگ برای استفاده اشخاص هم از آن حالت ابتدایی تک صفحه‌ای فاصله گرفته است. اکنون وبلاگ‌ها به موضوعات و فرمت‌های مختلف دسته‌بندی می‌شوند و خیلی از افراد به جای نوشتن خاطرات روزانه، از وبلاگ برای نشان دادن تخصص خود و ساخت برند شخصی‌شان استفاده می‌کنند. شما هم می‌توانید در حوزه مورد علاقه خود یک وبلاگ بسازید و به تدریج با انتشار محتواهای مختلف بر مخاطبان خود تاثیر بگذارید.

 • اگر بخواهم به طور خلاصه به مزایای وبلاگ اشاره کنم :
 • باعث پویایی و آپدیت مستمر وب‌سایت شما می‌شود.
 • باعث می‌شود افراد بیشتری سایت شما را در فضای آنلاین پیدا کرده و به آن سر بزنند
 • راه‌های درآمدزایی جدیدی را در اختیار شما قرار می‌دهد و فروش سایتتان را هم افزایش می‌دهد.
 • باعث جایگاه سازی برای برند شما به عنوان یک مرجع معتبر و متخصص می‌شود.
 • باعث بهبود سئو و رتبه شما در گوگل می‌شود.
 • تعامل شما با کاربرانتان را افزایش می‌دهد.
 • باعث می‌شود یک رابطه صمیمانه بین شما و کاربران ساخته شود.

انواع وبلاگ بر اساس فرمت محتوا

همانطور که اشاره کردم دیگر وبلاگ‌ها محدود به متن نیستند و از فرمت‌های مختلف محتوایی در آن‌ها استفاده می‌شود :

 • وبلاگ (Weblog) : وقتی پست‌های شما به شکل متنی باشد یا اکثریت محتوای شما از متن تشکیل شده باشد.
 • فتو بلاگ (Photoblog) : وقتی پست وبلاگ در قالب یک عکس بوده و با توضیح مختصری متنی همراه باشد.
 • ویدئو بلاگ (Videoblog) : وقتی پست‌های وبلاگ به شکل ویدئو باشند.
 • پادکست (Podcast) : وقتی پست‌های وبلاگ در قالب صوت باشد.

فرمتهای محتوایی

اگر یک شخص به طور تخصصی در یک فرمت محتوایی خاص تولید محتوا کند به ترتیب او را بلاگر Blogger ، فتوبلاگر Photoblogger ، ولاگر Vlogger و پادکستر Podcaster می‌نامند. البته حتماً لازم نیست که مقید به یک فرمت خاص باشید و برای تنوع بخشی به وبلاگ خود می‌توانید از فرمت‌ها و قالب‌های مختلف محتوایی استفاده نمایید.

ساخت وبلاگ

برای ساخت وبلاگ و انتشار محتوای خود شما می‌توانید از پلتفرم‌های آماده استفاده نمایید. برای مثال سرویس وبلاگدهی بلاگفا در ایران یا بلاگر و وردپرس دات کام در خارج یک پنل مدیریتی برای مدیریت وبلاگ و انتشار پست را در اختیار شما قرار می‌دهند. برای میزبانی و انتشار ویدئو هم می‌توانید از سرویس آپارات در ایران یا یوتیوب برای خارج از ایران کمک بگیرید.

هر چند پلتفرم‌های آماده دارای محدودیت‌های فراوانی هستند. از نمایش تبلیغات ناخواسته گرفته تا محدود بودن امکانات و از همه مهم‌تر این که شما مالک آن رسانه نیستید. یعنی بنا به هر دلیلی یا حتی بدون دلیل، ممکن است وبلاگ شما حذف شود یا محتوای شما پاک گردد. پس استفاده از پلتفرم‌های آماده را به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌کنم.

سیستم بلاگدهی

این نقطه ضعف در شبکه‌های اجتماعی هم وجود دارد. هر چند سال یکبار یک شبکه اجتماعی نزد مردم محبوب می‌شود و از آنجایی که شما مالک پیج خود نیستید بنا به هر دلیلی ممکن است پست‌های شما منتشر نشود و حتی صفحه شما پاک شود. پس بهتر است زمان و انرژی خود را جایی سرمایه‌گذاری کنید که اولاً شما مالک آن هستید و ثانیاً کاملا پایدار و همیشگی است.

به جای استفاده از پلتفرم‌های آماده توصیه می‌کنم از سیستم مدیریت محتوای وردپرس (WordPress.org) استفاده نمایید. توسط وردپرس شما می‌توانید بدون هزینه و حتی بدون دانش برنامه‌نویسی، روی هاست و دامنه اختصاصی خود یک سایت با امکانات کامل راه‌اندازی کنید. وب‌سایت شما نه تنها دارای وبلاگ بوده بلکه به راحتی می‌توانید در آینده آن را توسط افزونه‌های وردپرس توسعه دهید و تبدیل به فروشگاه اینترنتی و … نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره وردپرس مقاله زیر را مطالعه فرمایید:

وردپرس چیست؟ بیشتر بدانید :
وردپرس (WordPress) چیست؟ (همه آنچه که باید بدانید)

بلاگر چیست؟

حال که با تعریف وبلاگ آشنا شدید بهتر می‌توانید معنای بلاگری را درک نمایید. در یک جمله بلاگر شخصی است که توانایی ایجاد یک وبلاگ و مدیریت آن را دارد.

یک بلاگر به طور مستمر در حال تولید محتوا و انتشار پست در وبلاگ خود است. برخی بلاگر‌ها اتفاقات روزمره زندگی خود را به اشتراک می‌گذارند. برخی‌ها از حرفه و تخصص خود حرف می‌زنند و برخی هم به علاقه‌مندی‌های خود می‌پردازند.

موضوعاتی مثل هنر ، زیبایی ، گردشگری ، پوشاک ، آرایشگری ، آموزش ، سلامت ، کودک ، امور مالی، سبک زندگی ، مد ، آشپزی ، عکاسی ، ثروت ، سرگرمی و … به شدت در میان بلاگرها پرطرفدار است. هر بلاگر با توجه به موضوع انتخابی خود به عنوان بلاگر تخصصی آن حوزه شناخته می‌شود.

اگر به دنبال موضوع یا ایده‌ای جدید برای بلاگری می‌گردید توصیه می‌کنم مطلب زیر را حتماً مطالعه فرمایید:

ایده پولساز کسب و کار بیشتر بدانید :
ایده های پولساز برای کسب و کار (کامل‌ترین لیست مشاغل)

هر حوزه‌ای که انتخاب می‌کنید پست‌های شما باید هدفی داشته باشند تا برای مخاطب ایجاد ارزش کند. هدف شما از انتشار هر پست می‌تواند آموزشی ، انگیزشی ، ایجاد تعامل و رابطه ، سرگرم کردن ، فروش یا ترکیبی از این موارد باشد. اگر ایده محتوایی برای پست‌های خود ندارید مطالعه مطلب زیر را به شما توصیه می‌کنم:

ایده برای پست بیشتر بدانید :
انواع ایده محتوایی برای پست سایت و شبکه‌های اجتماعی

داشتن وبلاگ از شما یک شخصیت جدید و متخصص می‌سازد. شما قبل از انتشار هر محتوایی در وبلاگ خود به تحقیق درباره موضوع پست خود می‌پردازید. چه در مورد آن موضوع از قبل اطلاعات داشته باشید و چه نداشته باشید کم کم دانش شما در آن زمینه افزایش می‌یابد. این دانش در کنار نگرش و تجربه شما قرار می‌گیرد و یک محتوای جدید و عالی به مخاطبان خود ارایه می‌کنید.

از آنجایی که شما خود این محتوا را تولید کرده‌ و بارها مرور کرده‌اید در ذهن شما نقش می‌بندد و اعمال خود را بر پایه آن انجام می‌دهید و باز تجارب جدیدی بدست می‌آورید. این چرخه با افزایش تعداد پست‌های شما مدام تکرار می‌شود و طولی نمی‌کشد که شما تبدیل به یک متخصص حوزه کاری خود می‌شوید.

انتشار هر پست در وبلاگ، هم به دانش شما می‌افزاید و هم به تجربه شما.

با گذشت زمان و افزایش پست‌های شما افراد بیشتری روز به روز مطالب شما را پیدا کرده و دنبال می‌کنند. آن زمان چه یک شخص باشید چه یک کسب و کار توانایی تاثیر گذاری بر مخاطبان خود را خواهید داشت. اینجاست که تبدیل به یک اینفلوئنسر شده‌اید زیرا می‌توانید بر تصمیمات مخاطب خود تاثیر بگذارید.

به عنوان یک بلاگر شما وظیفه دارید :

 • مخاطبان خود را به خوبی شناسایی کنید.
 • هر هفته چندین محتوای تازه و اصیل و ارزشمند برای مخاطب منتشر نمایید.
 • کتاب‌ها و محتواهای روز در حوزه کاری خود را مطالعه نمایید.
 • همواره در پی کسب دانش و ارتقا مهارت‌های خود باشید و تجربیات جدیدی کسب نمایید.
 • نتایج تحقیقات ، تجربه‌ها و راهکارهای خود را در وبلاگتان به اشتراک بگذارید.
 • برای وبلاگ خود بازدید کننده جذب نمایید.
 • در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید و پست‌های وبلاگ خود را به اشتراک بگذارید.
 • از تصاویر ، مثال و المان‌های جذاب برای زیباسازی محتوای خود استفاده نمایید.
 • با شیوه‌های مختلف نگارش و داستان‌گویی آشنا شوید و خوانایی محتوای خود را افزایش دهید.
 • مخاطبان خود را تشویق به اشتراک گذاری پست‌ها و نظردهی نمایید.
 • جواب تمام سؤالات و نظرات مخاطبان را بدهید.
 • به صورت نویسنده مهمان در وبلاگ‌های دیگر پست منتشر کنید.
 • وبلاگ خود را در سطح وب معرفی و ترویج کنید.
 • با بلاگرهای دیگر همکاری کنید.
 • از وبلاگ خود به شکل مستقیم یا غیر مستقیم درآمد کسب کنید.

چگونه بلاگر شویم؟

صرفاً داشتن یک وبلاگ و انتشار مطالب مختلف در آن کافی نیست. شما برای اینکه در بلاگری موفق شوید باید یک سری مهارت‌ها را کسب نمایید. در پی کسب این مهارت‌ها هم پست‌های شما بیشتر به دل مخاطبان می‌نشیند و هم مطالبتان بهتر در فضای آنلاین پیدا شده و کاربران بیشتری از وبلاگ شما بازدید می‌نمایند.

در مورد ساخت وبلاگ و انتخاب حوزه بلاگری در قسمت‌های قبل توضیح دادم پس در ادامه به معرفی مهارت‌های تکمیلی برای موفقیت در بلاگری می‌پردازم. از آنجایی که آشنایی با هر کدام از مهارت‌هایی که در ادامه می‌آید خود موضوع مفصلی است بعد از یک معرفی کوتاه، شما را به آموزش مربوطه در آکادمی بهمنی ارجاع می‌دهم. البته برای شما به عنوان یک بلاگر، تسلط کامل بر تمامی موارد زیر اصلاً لازم نیست بلکه هدف یک آشنایی اولیه است تا وبلاگ شما یک سر و گردن از رقبا بالا‌تر باشد.

 • شناخت مخاطبان :

وقتی می‌توانید بهتر برای مخاطب خود محتوا تولید کنید و بهتر با آن‌ها رابطه برقرار نمایید که شناخت کاملی از آن‌ها داشته باشید. در واقع شما باید بدانید که برای چه کسی در حال نوشتن هستید و چه فردی محتوای شما را مطالعه خواهد کرد. برای این منظور باید یک پرسونا از مخاطب هدف خود ترسیم نمایید. یک مخاطب و مشتری ایده‌آل را برای خود در نظر بگیرید و در یک صفحه سن ، جنس ، موقعیت ، شغل ، علاقه‌مندی‌ها ، سرگرمی‌ها ، دغدغه‌ها و نیازهای او را یادداشت نمایید.

پرسونای مخاطب چیست؟ بیشتر بدانید :
پرسونای مشتری چیست؟ آموزش ساخت + مثالهای کابردی

 

 • مقاله نویسی :

شما باید بتوانید با محتوای خود به بهترین شکل مطلب را به مخاطب انتقال داده و به تمامی سؤالات او پاسخ مناسب دهید. هر پست شما باید دارای عنوان مناسب ، مقدمه ، بخش‌بندی مناسب ، زیر تیترهای کافی ، مثال  ، تصاویر جذاب ، المان‌های زیباسازی و جمع بندی باشد. همچنین می‌توانید از مهارت داستان گویی برای جذاب‌تر شدن مطالب خود استفاده نماید.

عنوان نویسی بیشتر بدانید :
نوشتن عناوین و تیترهای فوق جذاب : راهنمای قدم به قدم
داستان گویی بیشتر بدانید :
داستان گویی آسان شد! (راهنمای جامع قصه گویی)

 

 • استراتژی محتوایی :

شما باید بدانید که در چه زمانی چه پستی را و با چه هدفی منتشر کنید. برای محتوای آینده وبلاگ خود برنامه‌ریزی کنید. یک تقویم تولید و انتشار محتوا داشته باشید و خود را به آن مقید کنید. رمز اول موفقیت در بلاگری تولید محتوای مستمر و منظم است. اگر تصمیم می‌گیرید هر هفته سه پست در وبلاگ خود منتشر کنید حتماً آن را عملی نمایید و در زمان تعیین شده محتوای خود را آماده و حتماً منتشر کنید. بی برنامگی بیشتر از همه چیز به وبلاگ شما آسیب می‌زند. با انتشار جست و گریخته پست انتظار موفقیت در بلاگری نداشته باشید.

 • سئو :

سئو به معنی بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو است. یعنی وقتی کاربر موضوعی مرتبط با یک پست شما را در گوگل جستجو می‌نماید، مطلب مربوط به وبلاگ شما در رتبه بالاتر و بهتری نسب به رقبا قرار گیرد. نوشتن یک مقاله کاربرپسند خوب و عالی است ولی باید این خوبی را به موتورهای جستجو هم ثابت کنید تا وبلاگ شما بازدیدهای بیشتری کسب کند.

سئو چیست؟ بیشتر بدانید :
سئو چیست؟ ( راهنمای جامع و کاربردی SEO)

 

 • ایجاد ترافیک :

ترافیک به معنی جذب بازدیدکننده برای وب‌سایت است. سئو تنها راه جذب بازدید کننده برای وبلاگ نیست. شما می‌توانید به روش‌های مختلفی در فضای آنلاین وبلاگ خود را معرفی و ترویج نمایید. از تبلیغات در خود گوگل گرفته تا تبلیغات در وبلاگ‌ها و سایتهای دیگر از جمله تبلیغات بنری ، رپورتاژ خبری ، متنی و … . همچنین می‌توانید با اشتراک گذاری پست‌های وبلاگ خود در شبکه‌های اجتماعی مخاطبان جدیدی را به وبلاگ خود هدایت نمایید.

 • دیجیتال مارکتینگ :

همه ما از بلاگری هدفی داریم. یعنی هر پست وبلاگ شما باید دارای یک دعوت به اقدام باشد. اقدامی که در جهت رسیدن به هدف شماست. مثلاً یک آژانس گردشگری در یک پست وبلاگ خود جاهای دیدنی مشهد را معرفی می‌نماید و هدفش از آن پست جذب مخاطبینی است که قصد سفر به مشهد را دارند تا بدین طریق بتواند تورهای خود را به آن‌ها به فروش برساند.

شما هم برای هر پست خود می‌توانید هدفی را تعیین نمایید. هدف شما می‌تواند فروش ، ایجاد تعامل ، ایجاد صمیمیت ، اشتراک گذاری مطلب، جمع‌آوری لیست ایمیل افراد ، کسب درآمد به روش‌های مختلف و … باشد. با یادگیری بازاریابی دیجیتال شما می‌توانید کل فرآیند جذب مخاطب و تبدیل آن‌ها به مشتری را رهگیری نمایید و در نهایت نرخ تبدیل خود را افزایش دهید. همچنین با یادگیری ایمیل مارکتینگ می‌توانید افرادی را که از وبلاگ شما بازدید کرده‌اند را دوباره و به بهانه‌های مختلف به وبلاگ خود بازگردانید.

 • شبکه سازی :

اگر بتوانید با بلاگرهای دیگر تعامل کرده و یک شبکه قدرتمند ارتباطی برای خود بسازید بسیار برای شما مفید خواهد بود. با ایجاد رابطه با بلاگرهای دیگر می‌توانید از آن‌ها بخواهید تا شما را به مخاطبانشان معرفی نمایند. بدین صورت یک منبع جدید ترافیکی را برای وبلاگ خود ایجاد نموده‌اید. می‌توانید با بلاگر‌های دیگر رویدادها ، تبلیغات و حتی محصولات مشترکی تولید نمایید. این رابطه مزایای بسیاری برای شما دارد که اگر بخواهید بدون شبکه‌سازی و با پرداخت هزینه از آن بهره‌مند شوید بسیار برای شما گران تمام خواهد شد.

 • درآمدزایی :

از تعارفات معمول که بگذریم همه ما برای پیشرفت در زندگی و کار خود نیازمند درآمد هستیم. شما باید بتوانید شیو‌ه‌های درآمدزایی مختلف از وبلاگ خود را بیاموزید. البته هر روش درآمدزایی را که انتخاب می‌نمایید همواره کاربران و رضایت آن‌ها را در اولویت خود قرار دهید. نگه‌داری و حفظ کاربران و گسترش رابطه خود با آن‌ها مقدم بر هر درآمدی است.

جدا از انگیزه‌های شخصی، با کسب درآمد بیشتر شما می‌توانید خدمات بهتری به کاربران خود ارایه دهید. می‌توانید دانش و تخصص خود را افزایش دهید تا مطلب بهتری در وبلاگتان منتشر نمایید. می‌توانید نیروهای جدیدی استخدام نمایید تا در امر تولید محتوا به شما کمک کنند. اگر تا بحال برای کسب درآمد مجبور به نمایش تبلیغ بودید دیگر آن را متوقف کنید. پس درآمد بیشتر برای شما به عنوان بلاگر در درجه اول باید به خود کاربران منفعت برساند. در بخش بعدی به معرفی منابع مختلف درآمدی برای وبلاگ‌ها پرداخته‌ام.


منابع درآمد از بلاگری

همانطور که گفتم شما برای ارایه محتوای بهتر به مخاطبان خود نیاز به درآمد دارید. این درآمد را از طریق وبلاگ خود می‌توانید به روش‌های مختلفی کسب کنید. بنا به شرایط خود و با در نظر گرفتن رضایت مخاطبان، می‌توانید از هر کدام از آن‌ها به صورت مستقل یا ترکیبی استفاده نمایید.

درآمد از بلاگری

 • نمایش تبلیغات

شاید اولین و ساده‌ترین راه درآمد برای هر وبلاگی نمایش تبلیغات باشد. البته در ابتدای کار که مخاطب زیادی ندارید درآمد شما از نمایش تبلیغات زیاد نخواهد بود و نمی‌تواند هزینه‌های شما را پوشش دهد. تبلیغات خود را می‌توانید به شکل بنری یا متنی نمایش دهید. همچنین می‌توانید یک مقاله مستقل تبلیغاتی را به شکل رپورتاژ آگهی از طرف برندهای دیگر در وبلاگ خود درج نمایید.

 • همکاری در فروش

همکاری در فروش به معنای دریافت پورسانت از فروش محصولات یک فروشگاه اینترنتی است. برای مثال اگر بلاگر زیبایی هستید می‌توانید کالاهای آرایشی مختلف را در وبلاگ خود معرفی کنید و کاربران را برای خرید به سایت همکار ارجاع دهید. در حال حاضر سایت دیجی کالا در ایران و آمازون در خارج از ایران دارای برنامه همکاری در فروش هستند و می‌توانید از خدمات آنها استفاده نمایید. وقتی مخاطبان از طریق سایت شما وارد دیجی کالا شوند و محصولی را خریداری نمایند، درصدی از مبلغ پرداختی آن‌ها به عنوان پورسانت به شما تعلق می‌گیرد.

 • حق اشتراک

شما می‌توانید دسترسی به برخی مطالب وبلاگ خود را محدود نمایید. یعنی افرادی که تمایل دارند به تمام مطالب وبلاگ شما دسترسی پیدا کنند باید مبلغی را به عنوان حق اشتراک به صورت ماهیانه یا سالیانه پرداخت نمایند. طبیعتاً مطالب حق اشتراک باید در سطحی بالاتر از مطالب عادی وبلاگ قرار داشته باشد یا موضوعی را به صورت سریالی و به شکل کامل پوشش دهد.

 • محتوای اسپانسری

در این مدل درآمدزایی یک شرکت یا برند هزینه‌ای را به شما پرداخت می‌کند تا محتوایی را برای آن‌ها در وبلاگ خود تولید و منتشر نمایید. مثلاً اگر یک بلاگر تکنولوژی هستید یک شرکت تولید کننده موبایل ممکن است گوشی تلفن همراه جدید خود را در اختیار شما قرار دهد تا به نقد و بررسی آن بپردازید و آن را در وبلاگتان معرفی نمایید. برخی شرکت‌ها هم فقط محتوای شما را می‌خواهند. یعنی به نوعی لایسنس محتوای شما را خریداری می‌نمایند. شما محتوایی مخصوص را بدون انتشار در وبلاگتان برای آن‌ها تولید می‌نمایید و حق انتشار آن محتوا به نام آن شرکت در همه جا محفوظ می‌ماند.

 • فروش محصول

شاید سود هیچ روش درآمدی به اندازه فروش محصول شخصی خودتان نباشد. می‌توانید محصولی را به شکل فیزیکی یا دیجیتال تولید نمایید. اگر شخص هستید تدارک دیدن یک کتاب یا دوره آموزشی آنلاین می‌تواند برای شما مناسب باشد. یا حتی می‌توانید با همکاری یک شرکت محصولی مشترک را تولید نمایید. خیلی از بلاگرهای زیبایی لوازم آرایشی را با نام و برند خودشان به فروش می‌رسانند. وبلاگ شما به عنوان یک بازاریاب 24 ساعته برای فروش کالا و خدمات شما فعالیت می‌کند.

 • برگزاری رویداد

می‌توانید رویداد ، همایش یا کارگاه‌های مختلفی را به تنهایی یا به کمک بلاگرهای دیگر برگزار نمایید و برای شرکت مخاطبان خود در رویداد بلیت به فروش برسانید. البته اجباری به حضوری بودن رویداد شما نیست و می‌توانید از پلتفرم‌های برگزاری وبینار آنلاین هم کمک بگیرید.

 • مشاوره و مربی گری

در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کنید خیلی از افراد به مشاوره و کمک شما نیاز دارند. برای مثال اگر یک بلاگر بازارهای مالی هستید خیلی از افراد به دنبال یک مشاور خوب برای سرمایه گذاری هستند. اگر یک بلاگر غذا و رستوران هستید خیلی از افراد به دنبال یک راهنما و مشاور برای راه‌اندازی رستوران هستند و برای استفاده از تجربیات شما حاضرند مبالغ خوبی پرداخت کنند.

 • حمایت مالی

در این روش شما از مخاطبان خود می‌خواهید برای کمک به تامین هزینه‌های نگه‌داری وبلاگ و تولید محتوای با کیفیت‌تر به شما کمک کنند. کم‌ترین مبلغ هم می‌تواند برای شما ارزشمند باشد. فرض کنید اگر ماهیانه فقط 1000 نفر به شما مبلغ 5 هزار تومان کمک نمایند در ماه 5 میلیون تومان از کمک مخاطبان خود برخوردار خواهید شد. این یک مثال حداقلی بود و بسیاری از وبلاگ‌های پربازدید ایرانی حداقل به شکل ماهیانه تا 600 هزار بازدیدکننده دارند! البته لازمه جلب حمایت مالی افراد در وهله اول ایجاد یک رابطه صمیمانه با مخاطبان است.


در این آموزش سعی نمودم شما را با مهم‌ترین نکات در خصوص بلاگری آشنا نمایم. بسیاری از جاها برای جلوگیری از تکرار و طولانی نشدن محتوا مطالب مفید دیگری را معرفی کردم و پیشنهاد می‌کنم حتماً آن مطالب را هم مطالعه نمایید تا در نهایت تبدیل به یک بلاگر تمام عیار شوید.

کسب درآمد از بلاگری یک شبه بدست نمی‌آید. شما باید صبر و تحمل شده باشید و به طور مستمر و منظم به تولید محتوا بپردازید. به تدریج مخاطبان بیشتری جذب می‌کنید ، رابطه‌ای صمیمانه با آن‌ها شکل می‌دهید و درآمد از جایی که فکرش را نمی‌کنید و به روش‌های مختلف به زندگی شما وارد می‌شود. پس با عشق و علاقه بلاگری کنید و رضایت مخاطبین را در اولویت خود قرار دهید. مطمئن باشید که درآمد خودش خواهد آمد.

اگر نیاز به راهنمایی یا سؤالی در خصوص بلاگری دارید در بخش نظرات پاسخگوی شما هستم.

 

این مطالب را از دست ندهید
مشتاق پاسخگویی به نظرات و سوالات شما هستم

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.