کسب و کار اینترنتی

ولاگری چیست؟ ولاگر کیست؟+معرفی تجهیزات لازم

ولاگری (Vlogging) ، ولاگ (Vlog) ، ولاگر (Vlogger). این‌ها واژگانی هستند که امروزه در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی زیاد شنیده می‌شوند. اما این واژگان از کجا آمده‌اند؟

کلمه Vlog (بخوانید وِلاگ یا ویلاگ) از ترکیب دو واژه Video+Log به وجود آمده است. لاگ در دنیای کامپیوتر و نرم‌افزار به معنی ثبت وقایع است و وقتی کلمه ویدئو در کنار آن می‌آید به معنی ثبت وقایع به صورت ویدئویی می‌باشد. پس ولاگر شخصی است که به صورت ویدئویی به تولید محتوا پرداخته و وقایع مختلفی که در طول روز برای او اتفاق می‌افتد را با ویدئو به اشتراک می‌گذارد.

البته امروزه ولاگری فقط مخصوص به ثبت اتفاقات روزانه نیست و در حوزه‌ها و صنایع مختلفی ولاگرهای تخصصی مشغول به تولید محتوا هستند. حوزه‌هایی مثل زیبایی ، پوشاک ، مد ، سفر و گردشگری، سبک زندگی، دکوراسیون، آشپزی، آموزش، امور مالی و سرمایه‌گذاری و … .

ولاگر ایرانی
سهیل سنگرزاده – ولاگر معروف ایرانی

برای درک بهتر این موضوع بهتر است کمی به گذشته و به اوایل سال 2000 میلادی برگردیم. با توسعه وب خیلی از افراد نیاز به فضایی داشتند تا بتوانند اطلاعات خود را از طریق اینترنت به اشتراک بگذارند. از آنجایی که توسعه و ساخت وب‌سایت کاری سخت و هزینه‌بر بود در نتیجه وبلاگ‌ها بین مردم به محبوبیت رسیدند. Weblog به معنی “وب نوشت” است یعنی انتشار رخدادها و وقایع روزانه در فضای وب که بیشتر به صورت متنی انجام می‌شد.

سیستم‌های بلاگدهی اجازه می‌دادند تا مردم بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی وبلاگ بسازند و محتوای خود را در فضای وب منتشر کنند. از وبلاگ‌ها برای انتشار وقایع روزانه، اخبار، مقاله، آموزش، نقد و بررسی، تبلیغات و… استفاده می‌شد و به افراد فعالی که دارای وبلاگ شخصی بودند و به صورت مستمر و روزانه در آن محتوا منتشر می‌کردند بلاگر گفته می‌شد.

بلاگری بیشتر بدانید :
بلاگری چیست؟ بلاگر کیست؟

با گذشت زمان و توسعه شبکه‌های اجتماعی و افزایش سرعت اینترنت، بلاگر‌ها به شبکه‌های اجتماعی کوچ کردند. هر چند هنوز هم بلاگرهای سنتی که محتوای خود را از طریق وبلاگ منتشر می‌کنند وجود دارد. در نتیجه لقب بلاگرها در برخی شبکه‌های اجتماعی مثل یوتیوب که ویدئو محور بودند به ولاگر تغییر کرد. یعنی افرادی که وقایع روزانه خود را به شکل ویدئویی به ثبت می‌رسانند.

برخی بلاگرها و ولاگرها دنبال‌کنندگان و طرفداران زیادی پیدا کردند و در فضای آنلاین به محبوبیت و شهرت رسیدند و اینفلوئنسر نامیده شدند. اینفلوئنسر به معنی فرد تاثیرگذار به افرادی گفته می‌شود که در فضای آنلاین به شهرت رسیده ، دارای طرفداران زیادی بوده و می‌توانند برای تصمیمات آن‌ها تاثیر بگذارند.

اینفلوئنسر بیشتر بدانید :
اینفلوئنسر کیست؟ چگونه اینفلوئنسر شویم؟

این مقدمه را بیان کردم تا با معنی و تاریخچه پیدایش کلمات بلاگری، ولاگری و اینفلوئنسری آشنا شوید.

در این مطلب تمرکز ما بر روی ولاگری خواهد بود. چه شخص هستید و چه صاحب یک کسب‌وکار، اگر می‌خواهید با استفاده از محتوای ویدیوئی توجه مخاطبان را جلب کنید و بر آن‌ها تاثیر بگذارید باید در ابتدا با اصول ولاگری به خوبی آشنا شوید. پس در ادامه، مسیر شما برای ولاگر شدن و موفقیت در این زمینه را به روشنی بیان کرده‌ام.

ولاگر کیست؟

ولاگری با گوشی موبایل

ولاگری عمل ضبط و اشتراک‌گذاری ویدئو به صورت روزانه است. ویدئویی که مشخصه آن حضور یک شخص ولاگر است که در حین انجام فعالیت‌های روزمره‌اش از خودش ، محیط اطرافش ، علاقه‌مندی‌هایش ، اتفاقاتی که برایش پیش می‌آید ، محصولی که دارد و … ویدئو ضبط کرده و به صحبت با مخاطبانش می‌پردازد.

استفاده از ویدئو برای تولید محتوا و برقراری ارتباط با مخاطبان تا سال 2005 در سطح اینترنت زیاد رایج نبود. دلیل اصلی آن هم نبود فضایی برای میزبانی ویدئو‌ها بود. ذخیره و پخش ویدئو‌ در فضای آنلاین نیازمند سرورهای قوی می‌باشد که کمتر شخصی از عهده خرید آن بر می‌آمد. اما از سال 2005 و با شروع به کار یوتیوب ( پلتفرم اشتراک گذاری ویدئو) یک جهش در استفاده از فرمت ویدئو برای تولید محتوای آنلاین به وجود آمد.

اولین نمونه از ولاگری را می‌توان متعلق به دختری نوجوان با نام کاربری LonelyGirl15 در یوتیوب دانست. او وبکمی را به صورت روزانه مقابل خودش قرار می‌داد و جزئیاتی از زندگی شخصی‌اش را با مخاطبان به اشتراک می‌گذاشت. ویدئو‌های او با لحنی صمیمانه ، مستقیم و تقریبا خام و بدون ادیت و فیلتر بود.

هر چند که بعدها مشخص شد که تمام ویدئو‌های این دختر توسط یک آژانس استعدادیابی تولید می‌گشته است اما این سبک تولید محتوای ویدئویی تبدیل به قالبی پرطرفدار شد که یوتیوبرها و تولیدکنندگان محتوای بسیاری از آن الگو برداری کردند.

پست‌های ولاگ شامل ساخت ویدئو‌هایی از خودتان است که در مورد یک موضوع خاص به صحبت می‌پردازید. این ویدئو می‌تواند گزارش یک رویداد ، نقد یک محصول ، آموزش یک مبحث ، نحوه انجام یک عمل و یا اصلاً با هدف سرگرمی مخاطب باشد.

ولاگری فرصتی بود برای نمایش احساسات ، تخصص ، شخصیت و حرف‌های ناگفته‌ای که افراد فرصت بیان و نمایش آن‌ها را با عموم مردم پیدا نمی‌کردند. به همین دلیل با گسترش شبکه‌های اجتماعی و تولید تلفن‌های همراه هوشمند بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

با روی کار آمدن موبایل‌های هوشمند تحول جدیدی در ولاگری آغاز شد. دیگر ویدئو‌ها منحصر به استفاده از وبکم یا دوربین‌های حرفه‌ای فیلمبرداری و در یک فضای بسته نبود و ولاگرهای معروف و حتی مبتدی دوربین گوشی خود را همه جا با خود همراه داشتند و از تمام تجارب روزانه خود در لحظه فیلم می‌گرفتند و منتشر می‌کردند. حتی امروزه با افزایش سرعت اینترنت دیگر ولاگری تبدیل به یک رویداد زنده شده و بسیاری از ولاگرها در بین ویدئو‌های خود گاهی به طور زنده به پخش آنلاین رویدادها و اتفاقات می‌پردازند.

استقبال مردم از ولاگرها و تاثیر گذاری ویدئوهای آن‌ها باعث شد تا توجه کسب‌وکارها و بازاریاب‌ها به ولاگرها جلب شود و برای تبلیغات محصولات و خدمات خود از آن‌ها استفاده کنند. حتی مشاغل جدیدی به نام آژانس‌های اینفلوئنسر مارکتینگ برای برقراری ارتباط بین ولاگرهای پرطرفدار و کسب‌وکارها به وجود آمد.

از آنجایی که یک ولاگر به طور روزانه و تقریباً در اکثر مواقع زندگی شخصی خود با مخاطبانش از طریق ویدئو در ارتباط است یک حس صمیمیت و اعتماد بالا بین آن‌ها ایجاد می‌شود. همین موضوع دلیلی برای تاثیرگذاری بالای ولاگرها بر مخاطبانشان است و برای همین آن‌ها خیلی سریع در دسته اینفلوئنسرها (افراد تاثیرگذار در فضای آنلاین) قرار گرفتند.

تفاوت ولاگ و ویدئو

ولاگ

روزانه میلیون‌ها ویدئو در سطح وب و شبکه‌های اجتماعی آپلود می‌شوند اما همه این ویدئو‌ها به معنی ولاگ نیستند. ولاگ‌ها معمولاً به یک شخص خاص مرتبط هستند. یعنی موضوع هر ویدئو حول زندگی شخصی یک فرد یا علاقه‌مندی‌های او در جریان است. موشن گرافی ، ضبط صفحه نمایش ، کارتون یا انیمیشن ، تیزرهای تبلیغاتی ، فیلم یا سریال و … جز ولاگ محسوب نمی‌شوند.

در ولاگ‌ها معمولاً فقط یک شخصیت اصلی وجود دارد که همان شخص ولاگر است و فیلمبردار و گوینده هم تنها خود او می‌باشد. در واقع ولاگر به صورت مستقیم به روایت یک داستان یا موضوع با مخاطبین خود می‌پردازد.

از دیگر تفاوت‌های ولاگ یا ویدئو می‌توان به این موضوع اشاره نمود که ویدئو‌ها می‌توانند از هر رسانه‌ای چه آنلاین و چه آفلاین پخش شوند ولی ولاگ‌ها با هدف ارایه در بستر اینترنت و برای مخاطبین آنلاین تهیه می‌شوند. ولاگر در طول ولاگ خود دائما درخواست دنبال کردن خود در شبکه‌های اجتماعی و نظردهی زیر ویدئو را مطرح می‌کند در حالی که در ویدئو‌های دیگر معمولاً چنین دعوت به اقداماتی وجود ندارند.

هدف یک ولاگر از ولاگری شکل دادن یک پایگاه اجتماعی است. هر چه افراد بیشتری یک ولاگر را دنبال کنند قدرت ، تاثیر گذاری و درآمد او بیشتر می‌شود و این هدف جز با تولید محتوای مستمر و تعامل با مخاطبان میسر نمی‌گردد.

موضوعات ولاگری

درست مثلا یک وبلاگ ، ولاگ شما هم می‌تواند هر موضوعی را پوشش دهد. پس با توجه به علاقه‌مندی خود بهتر است در یک حوزه خاص به فعالیت بپردازید. مسیر ولاگری بر خلاف ظاهرش اصلاً آسان نیست و برای اینکه در آن به موفقیت برسید حتماً باید به موضوع ولاگ خود علاقه‌مند باشید تا در مقابل فراز و نشیب‌ها و سختی‌های راه انگیزه خود را از دست ندهید. با این حال برای ایده گرفتن تعدادی از حوزه‌های پرطرفدار ولاگری را در زیر آورده‌ام :

 • سلامت و تناسب اندام (رژیم غذایی ، بدنسازی ، تناسب اندام ، گیاهان دارویی ، …)
 • زیبایی و آرایش ( مو ، میکاپ صورت ، ناخن ، لوازم آرایشی ، …)
 • پوشاک و مد ( لباس مجلسی ، ست لباس ، …)
 • اخبار ، حواشی ، گزارش رویدادها (پرداختن به ترندها ، مسائل پشت پرده ، …)
 • غذا ، رستوران ، آشپزی ( نقد و بررسی رستوارن‌ها ، آموزش پخت غذاهای جدید ، …)
 • سفر و گردشگری (سفر به نقاط بکر و دیدنی ، سفر با دوچرخه ، سفر بدون پول ، …)
 • طنز و سرگرمی ( دوربین مخفی ، پرداختن به سریال‌ها و فیلم‌های روز ، داستان گویی ، …)
 • تکنولوژی و گجت ( نقد و بررسی ، آنباکسینگ ، اخبار و …)
 • ورزش (حرکات نمایشی ، پرداختن به مسابقات و رویدادهای مختلف ورزشی ،…)
 • هنر ( نقاشی ، موسیقی ، طراحی و…)
 • کودک (رواشناسی، تربیت ، اسباب بازی ، کاردستی ، …)
 • حیوانات (حیوانات خانگی ، دامپروری ، تربیت ، …)
 • آموزش ( امور مالی و اقصادی ، زبان انگلیسی ، امور حقوقی و …)
 • خودرو (ماشین‌های لوکس ، نقد و بررسی ، تعمیرات، نصب آپشن ، …)
 • بازیهای کامپیوتری (معرفی ،نقد و بررسی ، استریم ، اخبار ، …)
 • لایف استایل (گزارش اتفاقات روزانه ، صحبت از برنامه‌های آینده ، آشپزی ، گردش‌ها،…)
 • انگیزشی ( باورسازی ، موانع ذهنی ، انرژی مثبت ، قانون جذب ، ثروت ، …)
 • کشاورزی یا گل و گیاه ( گیاهان آپارتمانی ، گلخانه ، باغداری ، …)
 • کسب و کار ( فروش ، بازاریابی ، تبلیغات ، …)
 • کتابخوانی ( معرفی ، نقد و بررسی ، خلاصه ، …)
 • کار دست ( صنایع دستی ، کار دستی ، نحوه ساخت و…)
 • امور مالی و اقتصادی ( حسابداری شخصی ، سرمایه‌گذاری ، بورس ، …)
 • روانشناسی ( روابط اجتماعی، ازدواج ، کودک و فرزند ، زندگی زناشویی ، …)
ایده پولساز کسب و کار بیشتر بدانید :
ایده های پولساز برای کسب و کار (کامل‌ترین لیست مشاغل)

این نکته را در نظر داشته باشید که تعداد موضوعاتی که می‌توانید در آن‌ها به فعالیت بپردازید بسیار گسترده است و همچنین موضوعات مختلف می‌توانند با هم ترکیب شوند و باز لیست جدیدی از موضوعات را به وجود آورند. حتی در یک موضوع خاص می‌توانید به شدت ریز شوید و به زیرشاخه‌های آن بپردازید. برای مثال در حوزه خودرو در ایران ولاگری وجود دارد که فقط به نصب آپشن‌های موجود برای خودرو‌های BMW می‌پردازد. بدین طریق هم ولاگری کرده و هم محصولات خود را به فروش می‌رساند.

یا یکی از ولاگرها در یوتیوب با نام کاربری Ryan’s Worls که به نقد و بررسی اسباب بازی‌های مختلف می‌پردازد تنها با 9 سال سن در سال گذشته 22 میلیون دلار درآمد داشته است! یا یوتیوبر دیگری با نام کاربری Jenny Slime باز هم ریزتر شده و تنها به ساخت اسلایم می‌پردازد و او هم درآمدی میلیون دلاری دارد.

مثال ولاگری

برای نمونه و الهام بخشی بیشتر می‌توانید ولاگ‌های یوتیوبر‌های معروف مثل Casey Neistat و Zoe Sugg در حوزه سبک زندگی ، Trevor James در حوزه غذا ، Drew Binsky در حوزه گردشگری را بررسی نمایید.

ولاگری محصول

خیلی از ولاگرها اول تبدیل به یک اینفلوئنسر می‌شوند و سپس اقدام به درآمدزایی از روش‌های مختلف (تبلیغات، همکاری در فروش، محتوای اسپانسری، مشاوره، حمایت مالی و …) می‌کنند. اما با توجه به قدرت ولاگری در جلب توجه و اعتماد مخاطبان، خیلی از کسب‌وکارها برای بازاریابی محصولات خود رو به ولاگری آورده‌اند. پس شما هم اگر صاحب کسب‌وکار هستید یا محصولی برای فروش دارید بهتر است از این فرصت استفاده کنید و خودتان یا یکی از فروشنده‌های خود را تبدیل به ولاگر کسب‌وکار خود نمایید. ولاگر شما می‌تواند علاوه بر معرفی و نقد و بررسی محصولات موجود در بازار به فروش اینترنتی محصولات شما هم کمک نماید.

در ولاگ محصولات خود حتماً ویژگی‌های محصول را همراه با مزیت‌های آن برابر مخاطب معرفی نمایید. برای مثال مخاطب شما شاید درک درستی از قدرت 160 اسب بخاری خودرو نداشته باشد ولی با بیان اینکه با ظرفیت کامل خودرو و حتی اضافه بار خودروی شما می‌تواند از سخت‌ترین مسیر‌ها و جاده‌های کوهستانی و شیب‌های تند عبور نماید به او در این امر کمک می‌کنید.

ولاگری محصول

محصول خود را با سایر محصولات بازار مقایسه کنید، سؤالات متدوال مشتریان را پاسخ بگویید ، نحوه استفاده از محصول را توضیح دهید و همچنین ایده‌های مختلف استفاده از محصول را هم معرفی کنید. برای مثال اگر مبل راحتی به فروش می‌رسانید می‌توانید آن را در دکورهای مختلفی به نمایش بگذارید یا از متریال استفاده شده در کالا ، قیمت و نحوه پرداخت اقساطی ، گارانتی و نحوه استفاده از آن و … بگویید.

نکته دیگر در ویدئو‌های شما باید برانگیختن حس مشتری باشد. هر چه یک موضوع را با جزئیات بیشتری معرفی کنید و احساسات خود را در ویدئو نمایش دهید در نتیجه حس مخاطب هم بیشتر برانگیخته می‌شود. مثلاً اگر لواشک به فروش می‌رسانید حتماً باید محصولات خود را جلوی دوربین مزه کرده و طوری از خوشمزگی آن صحبت کنید تا مخاطبتان با مشاهده ولاگ در لحظه گرسنه شده و خواستار محصول شما شود!

بازاریابی احساسی چیست؟ بیشتر بدانید :
بازاریابی احساسی (هیجانی) چیست؟

همچنین ولاگری به شدت فروش شما را در جشنوراه‌ها و کمپین‌های فروش افزایش می‌دهد. با استفاده از تکنیک‌های فروش مثل ایجاد حس کمیابی ، اضطرار ، گواه اجتماعی و… حتی تا دقایق آخر جشنواره نیز می‌توانید فروش خود را چندین برابر نمایید.


چرا ولاگری اهمیت دارد؟

ویدئو یکی از بهترین و اثربخش‌ترین راه‌های ارتباطی با مخاطبین است. حدود 90 درصد داده‌هایی که وارد مغز انسان می‌شود تصویری است و مغز انسان داده‌های تصویری را با سرعت 60 هزار برابری نسبت به متن پردازش می‌کند.

ویدئو فرمت مورد علاقه افراد برای دریافت اطلاعات است. بر اساس آمار، مردم 2.6 برابر بیشتر در صفحه وبی باقی می‌مانند که در آن حداقل یک ویدئو قرار دارد. همچنین یک ویدئو 12 برابر بیشتر از یک متن به اشتراک گذاشته شده در نتیجه محتوای شما در فرمت ویدئو زودتر ویروسی شده و به دست افراد جدیدی در فضای آنلاین می‌رسد.

قدرت ویدیو مارکتینگ

به خاطر این قدرت ویدئو است که امروزه بسیاری از شرکت‌ها به ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی از طریق ویدئو روی آورده‌اند. قدرت ویدئو باز هم می‌تواند بیشتر شود در صورتی که ویدئو‌های شما از نوع ولاگ باشد.

در بازاریابی نقل قول معروفی وجود دارد که می‌گوید : “مردم از مردم خرید می‌کنند و نه از کسب‌وکارها.”

همواره وقتی افراد یک شخص را در ویدئوها مشاهده می‌کنند بسیار سریع‌تر با او آشنا شده و به او اعتماد می‌کنند. در فرمت‌های دیگر محتوایی مثل متن یا صدا، فرد تولید کننده محتوا برای مخاطبان ناشناخته است.

شاید تا به حال چندین کتاب از یک نویسنده خوانده باشید ولی هنوز درک درستی از شخصیت او پیدا نکرده باشید. یا شاید تا بحال پیش آمده که صدای فردی را از پشت تلفن شنیده‌ باشید ولی در هنگام ملاقات حضوری با او تمام تصورات و ذهنیت شما اشتباه از آب درآمده باشد. اما با وجود یک ویدئو از یک فرد، مخاطبین تنها در چند ثانیه اول درک و قضاوت دقیقی از او بدست می‌آورند.

اگر فردی ویدئو‌های شما را مشاهده و دنبال کند سریعاً به شما اعتماد کرده و قدرت تاثیرگذاری شما بر او بالا می‌رود. جدای از قدرت تاثیرگذاری بالای ویدئو، تولید محتوای ویدئویی نسبت به متنی با سرعت بسیار بالاتری اتفاق می‌افتد. کافی است دوربین را جلوی خود بگیرید و شروع به صحبت کنید. حتی با توجه به اینکه امروزه اکثر گوشی‌ها به دوربین‌های قوی مجهز هستند؛ برای شروع نیاز به خرید تجهیزات اضافه‌ و گران قیمتی ندارید.


چگونه ولاگر شویم؟

قبل از اینکه وارد جزئیات شوم لازم است به نکته‌ای اشاره کنم. هیچ وقت شروع کار خود را با وضعیت حال ولاگرهای معروف مقایسه نکنید. این کار جز نا‌ امیدی ثمره‌ای برای شما ندارد. مهمترین نکته این است که شروع کنید و مهم‌تر از آن این است که تولید محتوای مستمر و منظم داشته باشید. اگر همین حالا تصمیم بگیرید و شروع کنید به شما قول می‌دهم یک سال دیگر جمله‌ای که در ذهن شما دائم تکرار می‌شود این است:

ای کاش زودتر شروع کرده بودم!

پس در ادامه به موضوعات مهمی که در مسیر ولاگری وجود دارد و سؤالات و ابهاماتی که مانع از شروع ولاگری برای بسیاری از افراد شده است پاسخ می‌دهم؛ تا این مسیر را برای شما هموارتر سازم.

ایده برای ولاگری

بالاتر به موضوعات مختلف برای ولاگری اشاره کردم. اینجا لازم می‌بینم به دو نکته اشاره کنیم. مهم‌تر از ایده نحوه اجرای آن است. خیلی از ایده‌های نو و بکر به علت اجرای بد با شکست مواجه شده‌اند و خیلی از ایده‌های تکراری با نحوه اجرای خوب به موفقیت رسیده‌اند. پس خیلی خود را درگیر پیدا کردن یک ایده جدید نکنید.

اگر قبلاً فردی در حوزه کاری شما فعالیت می‌کند یعنی او فضا را برای شما باز کرده و مردم را با موضوع شما آشنا کرده است. همچنین شانس نمایش ولاگ‌های شما از طریق اکسپلور اینستاگرام و سیستم پیشنهادات یوتیوب به مخاطبان رقیبتان به مراتب افزایش می‌یابد. پس رقبای شما به نوعی دوستان شما هستند و به رشد صفحه شما کمک می‌کنند.

از طرفی بسیاری از ایده‌های کنونی در کشور کپی شده از ایده‌های موفق خارجی هستند. پس اگر خیلی روی ایده جدید اصرار دارید با گشتی در یوتیوب می‌توانید با معدنی از ایده مواجه شوید.

اگر بخواهم دو فاکتور مهم را برای انتخاب حوزه ولاگری مشخص کنم. اولی علاقه خواهد بود و دومی محبوبیت نزد مردم. تولید محتوا کاری خسته کننده است و اگر به حوزه کاری خود علاقه نداشته باشید به شما قول می‌دهم در کم‌ترین زمان ممکن کار خود را رها خواهید کرد و قادر به حفظ انگیزه خود نخواهید بود. همچنین اگر به موضوعی علاقه داشته باشید ولی آن موضوع نزد مردم دارای محبوبیت نباشد افراد زیادی ویدئو‌های شما را دنبال نخواهند کرد ، دیده نخواهید شد و در نتیجه کسب درآمدی هم نخواهید داشت.

البته اگر مخاطبین و پرسونای شما عموم مردم نیستند قضیه متفاوت است. مثلاً یک فروشنده ماشین‌آلات صنعتی اگر در ماه تنها یک یا دو مشتری هم پیدا کند شاید برایش کافی باشد چون مخاطب او کارخانه‌داران هستند و نیازی به دیده شدن وسیع محتوای خود ندارد. بلکه تنها باید مخاطبین او ویدئو‌هایش را مشاهده کنند.

جدای از حوزه کلی فعالیت خود بد نیست گاهی بین پست‌های ولاگتان ایده‌های جدیدی را امتحان کرده تا پست‌های شما از یکنواختی خارج شود. پست‌های شما نباید صرفاً محدود به آموزش یا نحوه انجام یک کار یا گزارش یک اتفاق باشد. قبلاً در پستی مفصلاً به معرفی انواع ایده محتوایی پرداخته‌ام. پس به جای توضیح بیشتر شما را به مطالعه آن ارجاع می‌دهم.

ایده برای پست بیشتر بدانید :
60+ ایده برای تولید محتوا در سایت و شبکه های اجتماعی

شناخت مخاطبین

بعد از انتخاب موضوع مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید شناخت مخاطبان است. یعنی اینکه چه افرادی به ویدئو‌های شما علاقه‌مند خواهند بود و آن‌ها را مشاهده می‌کنند.در بازاریابی به این مخاطبان هدف، پرسونای مشتری می‌گویند.

ممکن است مخاطبین شما به چندین بخش تقسیم شوند که هیچ ایرادی ندارد ولی باید گروهی را که بیشترین منفعت را به شما می‌رسانند را در اولویت قرار دهید. این گروه می‌توانند افرادی باشند که در آینده از شما خرید می‌کنند یا افرادی باشند که با ویدئو‌های شما بیشتر تعامل می‌کنند.( لایک ، نظردهی ، اشتراک گذاری و…)

شما باید سن ، جنس ، مکان جغرافیایی ، ویژگی‌های رفتاری ، علاقه‌مندی‌ها ، شبکه اجتماعی مورد علاقه ، صفحات مورد علاقه و … مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید. با شناخت مخاطبین خود دقیقاً متوجه می‌شوید که چه محتوایی را باید برای آن‌ها تولید کنید. همچنین می‌توانید درصدی از محتوای تولیدی خود را با در نظر داشتن اولویت به هر گروه از مخاطبان تخصیص دهید. اگر در این زمینه با مشکل مواجه هستید توصیه می‌کنم مطلب زیر را مطالعه فرمایید:

پرسونای مخاطب یا مشتری در بازاریابی بیشتر بدانید :
پرسونای مشتری چیست؟ آموزش ساخت + مثالهای کابردی

تجهیزات ولاگری

برای شروع اصلاً نیاز به تجهیزات حرفه‌ای ندارید. البته هیچکس از کیفیت بالای فیلم و صدا بدش نمی‌آید ولی اگر به ویدئو‌های قدیمی ولاگرهای معروف نگاه کنید اکثراً با کمترین تجهیزات و با ویدئو‌های بسیار معمولی کار خود را شروع کرده‌اند.

در واقع محتوا و ارزشی که به مخاطب ارایه می‌دهید بسیار مهم‌تر از کیفیت صدا و تصویر است. پس در شروع کار اگر تجهیزات حرفه‌ای یا سرمایه آنچنانی ندارید سعی کنید در نوع محتوا و ارایه خود با بقیه افراد تمایز ایجاد کنید.

البته این توضیحات به این معنی نیست که کلاً قید کیفیت را بزنید بلکه به این معنی است که کمال‌گرایی را کنار بگذارید و با حداقل امکانات شروع کنید. با این حال در ادامه به معرفی تجهیزات مختلفی که می‌تواند در امر تولید محتوا به ولاگرها کمک کند پرداخته‌ام.

 • سه پایه

همیشه نمی‌توانید دوربین را در دست بگیرید و از خود یا اطرافتان فیلم بگیرید. داشتن سه ‌پایه برای جلوگیری از لرزش تصویر لازم است. هم می‌توانید از سه پایه‌‌های رو میزی و هم می‌توانید از سه‌پایه‌های ایستاده استفاده کنید. برای جلوگیری از لرزش تصویر هنگام حرکت نیز از وسیله‌ای به نام استابلایزر یا گیمبال  استفاده می‌شود.

سه پایه برای ولاگری

اگر به دنبال یک سه پایه ارزان و با کیفیت هستید مدل KP-2264 از برند Jmary می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. در مورد گیمبال هم برندهای Zhiyun و DJI از برندهای معتبر بازار هستند که با توجه به بودجه خود می‌توانید مدل‌های مختلف آن‌ها را انتخاب کنید.

 • میکروفون

صدا عنصری در محتواهای شماست که شاید کمتر فردی متوجه اهمیت آن است ولی با هزینه‌ای اندک می‌توانید کیفیت آن را به شدت افزایش دهید. در میان میکروفون‌های ارزان قیمت، میکروفون مدل M1 از برند Boya توانسته با فاصله زیاد از رقبا پیشی بگیرد.

میکروفون برای ولاگری

اگر هم به دنبال میکروفون‌های بی سیم هستید بهتر است یکبار هزینه کنید و میکروفون Rode Wireless Go  را تهیه نمایید. این میکروفون به خوبی با دستگاه‌های مختلف همگام سازی شده و صدای با کیفیتی را به آن‌ها منتقل می‌کند. در صورت نداشتن بودجه کافی راه دیگر استفاده از Voice Recorder است. به وسیله ضبط کننده‌های صدا می‌توانید صدایی با کیفیت را ضبط نموده و سپس توسط نرم‌افزارهای تدوین مثل Premiere Pro صدا را بر روی تصویر سینک نمایید.

برای ضبط صدای با کیفیت با موبایل هم می‌توانید از دو اپلیکیشن RecForge و Dolby On استفاده نمایید.

 • دوربین

اگر بخواهم از حدقل کیفیت تصویر قابل قبول صحبت کنم هر دوربینی که قابلیت ضبط فیلم با کیفیت HD 720P را داشته باشد کار شما را راه می‌اندازد. خوشبختانه امروزه اکثر دوربین‌های موبایل از این کیفیت برخوردار هستند. اگر برای تولید محتوا می‌خواهید یک گوشی خریداری نمایید حتماً هم به کیفیت دوربین جلو و هم عقب دقت نمایید.

اگر بودجه بیشتری دارید طبیعتاً دوربین‌های DSLR کیفیت و تنظیمات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهند. دوربین Sony Alpha A6400 یک دوربین پرطرفدار و مقرون به صرفه بین ولاگرهاست. این دوربین با قابلیت فوکوس خودکار خود توانسته مشکل اکثر ولاگرها برای تنظیم فوکوس در حین فیلمبرداری از خود را حل کند. همچنین با مانیتور لمسی و قابل تنظیمی که دارد در هنگام فیلمبرداری می‌توانید تصویر خود را روی آن مشاهده کنید.

دوربین برای ولاگرها

گاهی اوقات با توجه به موقعیت‌های مختلف نیاز می‌شود از دوربین‌های مختلفی استفاده کنید. مثلاً برای اکثر استریمرها استفاده از یک وب کم با کیفیت ضروری است و یا اکثر ورزشکاران نیازمند دوربین‌های ورزشی Go Pro هستند. گاهی هم اصلاً نیاز به استفاده از چند دوربین می‌باشد. پس نمی‌توان یک نسخه واحد را برای تک تک افراد تجویز کرد.

جدای از کیفیت گاهی اوقات رسانه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید بر انتخاب دوربین شما تاثیر می‌گذارد. برای مثال ولاگرهایی که اکثر اوقات ویدئو‌هایشان را از طریق استوری اینستاگرام به نمایش می‌گذارند استفاده از دوربین گوشی را ترجیح می‌دهند. به خاطر قالب عمودی ویدئو در استوری اینستاگرام، فیلمبرداری توسط گوشی موبایل و همچنین انتشار سریع آن از طریق اینترنت به مراتب راحت تر است. در واقع دیگر لازم نیست فیلم ها را از دوربین خود به گوشی یا کامپیوترتان منتقل کنید.

نکته‌ای دیگر که باید به آن اشاره کنم صحبت جلوی دوربین است. خیلی افراد جلوی دوربین راحت هستند و فی البداهه سخن می‌گویند ولی برخی افراد نیاز دارند تا متنی را از قبل آماده و حفظ نمایند. اگر از این دسته از افراد هستید و مدام هم متن یادتان می‌رود می‌توانید از دستگاه‌های تله پرامپتر (teleprompter) استفاده نمایید. این دستگاه‌ها یک متن را دریافت کرده و با سرعت مشخصی روی صفحه نمایش خود نمایش می‌دهند.

البته حتماً ملزم به پرداخت هزینه زیاد و تهیه دستگاه مخصوص نیستید. وب‌سایتی مثل cueprompter وجود دارد که می‌تواند مانیتور شما را تبدیل به تله پرامپتر نماید. همچنین اگر از گوشی موبایل استفاده می‌کنید اپلیکیشن nano teleprompter می‌تواند در این زمینه به شما کمک نماید.

 • نور

نور مسئله دیگری است که اکثر اوقات مورد غفلت قرار می‌گیرد. اگر نورپردازی درستی داشته باشید حتی با گوشی‌های ساده هم می‌توانید تصویری با کیفیت را به مخاطبان خود ارایه دهید. اکثر ولاگر‌ها ترجیح می‌دهند از رینگ لایت استفاده کنند. برخی ترجیح می‌دهند از چندین منبع نور قابل تنظیم به همراه سافت باکس استفاده نمایند. برخی افراد هم از چراغ مطالعه خود برای نور پردازی استفاده می‌کنند و برخی هم از نور محیط بهره می‌جویند.

نور ولاگری رینگ لایت

این مثال‌ها را زدم که بگویم دست شما در نورپردازی بسیار باز است و برای نور می‌توانید از مقداری بسیار ناچیز تا میلیون‌ها تومان هزینه کنید. الزاماً یک مورد هم بر دیگری برتری ندارد. شاید برای شخصی که در طول روز فیلمبرداری می‌نماید و در محل سکونتش آسمان ابری نیست نور محیط نیازش را برطرف کند. ولی همانطور که گفتم چیزی که اکثر ولاگرها از آن استفاده می‌کنند رینگ لایت است. در هنگام خرید هر منبع نوری دقت کنید که شدت نور آن قابل تنظیم باشد تا با توجه به محیط بتوانید میزان نور را تنظیم نمایید.

مکان فیلمبرداری

به مکان فیلمبرداری از دو جهت می‌توان نگاه کرد. مورد اول عدم وجود صدا‌های مزاحم است. طبیعتاً دوست ندارید در هنگام فیلمبرداری صدای بوق ماشین‌ها یا ویراژ دادن یک موتور در ویدئو شما نمایان شود. هر چقدر هم که بعداً در ادیت تلاش کنید این نویزها تاثیر خود را خواهند گذاشت. همچنین برای جلوگیری از برگشت صدا گاهی اوقات لازم است دیوارهای اتاق خود را عایق بندی کنید.

مورد دیگر دکوراسیون است که کاملاً بستگی به سلیقه شما دارد. تا جای ممکن سعی کنید دکوراسیون مرتبط با حوزه فعالیت‌تان باشد و هر از گاهی در آن تنوع ایجاد کنید تا برای مخاطبینی که هر روز شما را می‌بینند خسته کننده نباشد.

البته بعضی ولاگرها که اکثر اوقات در محیط بیرون از خانه یا استودیو فیلمبرداری می‌کنند شاید قید این موارد را بزنند و در نتیجه با چالش‌های کمتری مواجه شوند؛ چرا که برخی سر و صداها جزئی طبیعی از ویدئوی آن‌ها به حساب می‌آید.

تولید محتوا

هر موقع صحبت از تولید محتوا می‌شود همواره دو کلمه در ذهن من طنین انداز می‌شوند. بعد از سال‌ها تولید محتوا به این باور رسیده‌ام که این دو کلمه رمز موفقیت هر استراتژی محتوایی می‌باشد. این دو کلمه نظم و استمرار هستند. منظم یعنی اینکه شما باید یک برنامه برای تولید محتوا داشته باشید. بدون وجود برنامه یا تقویم تولید محتوا، شما حرفه ولاگری را جدی نخواهید گرفت. هر موقع سر حال باشید یک ویدئو ضبط و منتشر می‌کنید و هر زمانی که حوصله نداشتید ویدئویی منتشر نمی‌کنید.

پس باید حداقل از یک هفته قبل، برای محتوای هفته آینده خود برنامه‌ریزی کرده باشید و مهم‌تر از آن به این برنامه ریزی پایبند بمانید. بین حفظ کیفیت و انتشار منظم محتوا اولویت با نظم است. اگر ویدئوی شما برای مخاطب دارای ارزش باشد و واقعا برای کاربران مفید باشد حتی اگر آن را با کم‌ترین امکانات و تجهیزات ضبط کنید برای مخاطبان دارای اهمیت است. پس به بهانه کیفیت یا کمال‌گرایی انتشار ویدئوی خود را به تعویق نیندازید.

کلمه دومی که به آن اشاره کردم استمرار بود. یادتان باشد بدون انتشار روزانه محتوا ( یا حداقل 3 محتوا در هفته) در شبکه‌های اجتماعی و فضای آنلاین دیده نخواهید شد. هیچ الگوریتمی چه مربوط به اینستاگرام باشد و چه یوتیوب و چه موتور جستجوی گوگل، دوست ندارد محتوا یا صفحه‌ای را به کاربران خود معرفی کند که فعالیت منظم و مستمری ندارد. فعالیت مستمر نشان از زنده و پویا بودن صفحه شماست و یکی از مهم‌ترین معیارهای دیده شدن در فضای آنلاین است.

تولید محتوا

انتشار ویدئو‌های شما باید به صورت مستمر باشد به شکلی که هیچ فردی متوجه وجود وقفه در بین ویدئو‌های شما نشود. مثلاً اگر 3 ویدئو آماده انتشار دارید آن‌ها را در یک یا دو روز پشت سر هم منتشر نکنید تا ادامه هفته بدون محتوا سپری نشود. بلکه باید انتشار آن‌ها را طوری مدیریت کنید که یک جریان مستمر ارایه ارزش ایجاد شود. ( مثلاً هر دو روز یکبار)

پس از همان ابتدا با توجه به توان خود هدف گذاری و برنامه‌ریزی نمایید و نه از برنامه خود عقب بمانید و نه از آن جلو بزنید. حداقل زمان لازم برای دیده شدن در فضای آنلاین حداقل 6 ماه است. پس اگر 6 ماه به طور مستمر و منظم تولید محتوا نکرده‌اید انتظار معجزه از ولاگری نداشته باشید. همیشه می‌گویم، به طور طبیعی مخاطب محتوای شما در 6 ماه اول فعالیتتان خودتان هستید و این فرصتی است که می‌توانید از آن برای بهبود کیفیت و اصلاح اشتباهات خود استفاده کنید.

البته این 6 ماه یک قانون نوشته شده نیست و برخی ممکن است در دو ماه اول نتیجه گرفته و برخی تا یکسال هم نتیجه نگیرند.مهم این است که در این مدت نقاط ضعف خود را اصلاح کرده و نقاط مثبت خود را تقویت کنید و همواره تحلیل نمایید که چه نوع محتوایی بیشتر مورد پسند مخاطبان شما یا رقبایتان است.

ویرایش ویدئو‌ها

در ابتدای کار که دست تنها هستید بسیار مهم است که بتوانید یک کیفیت حداقلی را برای ویدئو‌های خود فراهم کنید. برای این منظور می‌توانید از برخی نرم‌افزارها استفاده کرده و بعدها که از ولاگری به درآمد رسیدید می‌توانید تدوین ویدئو‌های خود را برون سپاری کنید و حتی یک یا چند نیروی تدوین‌گر به شکل دائم استخدام نمایید.

کاربردپلتفرمنرم افزار
طراحی کاور ویدئوها و ویرایش تصاویرکامپیوترAdobe Photoshop
طراحی کاور ویدئو‌هاموبایلCanva
تدوین و ویرایش ویدئو‌هاکامپیوتر حرفه‌ای : Adobe Premiere  ،  مبتدی: Filmora
تدوین و ویرایش ویدئو‌هاموبایلInshot و Kinemaster
ضبط صفحه نمایشکامپیوترCamtasia
ضبط صفحه نمایشموبایلXRecorder
کاهش حجم ویدئو‌هاکامپیوترHandbrake و Adobe Media Encoder
ویرایش صداکامپیوترAdobe Audition

انتشار محتوا

تمام شبکه‌های اجتماعی و همچنین وب‌سایت شخصی شما می‌توانند رسانه‌ای برای انتشار محتوا باشند. برخی از این رسانه‌ها مثل یوتیوب و آپارات به ازای نمایش تبلیغات روی ویدئو‌هایتان مبلغی را به شما می‌پردازند و برخی هم مثل اینستاگرام محبوبیت بالایی دارند و خودتان با روش‌هایی که در انتهای این مطلب آورده‌ام می‌توانید از آن‌ها کسب درآمد کنید.

بعد از آماده سازی محتوا نوبت به انتشار آن می‌رسد. اگر محتوای شما به صورت پست است حتماً در زیر آن توضیحات متنی مناسب را هم وارد کنید تا هم در موتورهای جستجو بهتر دیده شود و هم برای افرادی که حوصله تماشای ویدئو را ندارند مفید واقع شود.

انتخاب رسانه‌ای که محتوا را در آن منتشر می‌کنید کاملاً بستگی به هدف شما دارد. معمولاً اینفلوئنسرها سعی می‌کنند در جایی حضور پیدا کنند که اکثر مردم در آن حضور دارند. مثلاً در حال حاضر اینستاگرام در ایران از محبوبیت بیشتری برخوردار است. برخی افراد هم ترجیح می‌دهند در یوتیوب فعالیت کنند تا کسب درآمد دلاری از تولید محتوای خود داشته باشند. برخی هم وب‌سایت شخصی خود را برای انتشار ویدئو‌ها انتخاب می‌کنند.

نکته اینکه شما می‌توانید محتوای خود را به شکل همزمان در چندین رسانه منتشر کنید. البته در صورت فعالیت همزمان در چند پلتفرم، محتوای شما باید برای هر رسانه بهینه شده باشد. برای مثال اگر شما یک پست مربعی یا عمودی اینستاگرام را در یوتیوب منتشر کنید بازخورد مناسبی نمی‌گیرید. این بهینه سازی را می‌توانید در هنگام ضبط یا تدوین ویدئو انجام دهید یا کلاً می‌توانید تصمیم بگیرید که برای هر رسانه یک ویدئو مجزا ضبط نمایید.


چگونه ویدئوهایمان دیده شود؟

محتوای با ارزش و با کیفیت همیشه توجه مخاطبان را به خود جلب می‌کند اما شرط کافی برای موفقیت در ولاگری نیست. در ادامه به تکنیک‌ها و اصولی اشاره می‌کنم که شانس بازدید ویدئو‌های شما را به مراتب افزایش می‌دهد.

 • عنوان جذاب : هیچ چیز مثل یک عنوان جذاب در جلب توجه مخاطبان اثر ندارد. با یک تغییر کوچک در عنوان می‌توانید بازدید ویدئوهایتان را تا دو برابر افزایش دهید. عنوان نویسی تکنیک‌هایی دارد که قبلاً در مطلبی جداگانه به آن پرداخته‌ام.
عنوان نویسی بیشتر بدانید :
نوشتن عناوین و تیترهای فوق جذاب : راهنمای قدم به قدم
 • کاور جذاب : کاور یا تامنیل (Thumbnail) همان تصویری است که قبل از نمایش ویدئو در قاب آن نمایش داده می‌شود. در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام که پست‌ها عنوان ندارند معمولاً عنوان درون کاور ویدئو نوشته می‌شود. پس طراحی جذاب کاور هم یکی از اصول دیگری است که با آن می‌توانید بازدیدکنندگان را تشویق به تماشای ویدئوی خود کنید. برای طراحی کاور خود می‌توانید از نرم‌افزارهای Photoshop در کامپیوتر یا Canva در موبایل استفاده نمایید.
 • دعوت به اقدام : در هر ویدئوی خود حتماً مخاطبین را دعوت به تعامل نمایید. این تعامل می‌تواند پسندیدن ، دنبال کردن یا نظردهی زیر ویدئو باشد. البته با گفتن ساده یک جمله امری با مضمون “حتماً من را دنبال کنید یا حتماً کامنت بگذارید” کمتر فردی به دعوت‌های شما پاسخ می‌دهد. بلکه شما باید یک بهانه درست به مخاطبین خود بدهید. مثلا می‌توانید در ویدئو‌ها یک سؤال مطرح کرده و از بازدیدکنندگان بخواهید جواب آن را در قسمت نظرات بیان کنند.
 • بهینه سازی ویدئو برای موتورهای جستجو : بسیاری از بازدیدکنندگان از طریق موتورهای جستجو به ویدئو‌های شما می‌رسند. این امر به خصوص وقتی ویدئو خود را در سایت یا یوتیوب و آپارات منتشر می‌کنید مهم‌تر تلقی می‌شود. حتماً کلمات کلیدی مناسب را در عنوان و توضیحات ویدئو بگنجانید و در قسمت توضیحات خلاصه‌ای از آنچه که در ویدئو گفته‌اید را بیان کنید.
 • تبلیغ سایر ویدئو‌های خود : در انتهای هر ویدئو یا در طول صحبت‌های خود می‌توانید سایر ویدئو‌های مرتبط خودتان که فکر می‌کنید برای بازدیدکنندگان مفید است را معرفی کنید. با این کار بازدیدکنندگان بیشتری ویدئو‌های مختلف شما را تماشا کرده و جلوی خاک خوردن ویدئو‌های قدیمی خود را خواهید گرفت. یادتان باشد هر چه افراد بیشتری ویدئو‌های بیشتری از شما را ببینند زودتر با شما صمیمی شده و به شما اعتماد می‌کنند.
 • تبلیغ در صفحات یا رسانه‌های دیگر : گاهی اوقات لازم است ویدئو‌های پرطرفدار خود را در صفحات و کانال‌های دیگر تبلیغ کنید تا مخاطبان ولاگرهای دیگر با شما آشنا شوند. اگر پرسونای مخاطب خود را به خوبی تشخیص داده باشید به راحتی متوجه می‌شوید که بازدهی تبلیغات در کدام صفحات بیشتر است. همچنین اگر در شبکه‌های اجتماعی مختلفی فعالیت دارید همواره می‌توانید مخاطبان خود را از یک رسانه به رسانه دیگرتان دعوت نمایید.
 • پخش مستقیم : پخش زنده ، استریم ، لایو و … با هر اسمی که باشد یک روش عالی برای بالا بردن تعامل است. در این روش شما به شکل زنده به پخش مستقیم ویدئو خود می‌پردازید و مخاطبین در لحظه می‌توانند با شما تعامل کنند. حتماً حداقل هر یک ماه یکبار به صورت زنده با مخاطبین خود ارتباط برقرار کرده و به سوالات آن‌ها پاسخ دهید.
 • همکاری : مزایای همکاری همواره بیشتر از رقابت است. از همان ابتدا سعی کنید با ولاگرهای دیگر یک رابطه دوستانه شکل دهید. ویدئو‌های آن‌ها را مشاهده و برای آن‌ها نظر بگذارید. از آن‌ها دعوت به ضبط ویدئو مشترک کنید و به طور خلاصه از هر اقدامی که فکر می‌کنید می‌تواند علاقه و توجه آن‌ها را به شما جلب کند دریغ نکنید. در طول این همکاری‌ها هم مخاطبین آن‌ها با شما آشنا می‌شوند و هم بسیاری از هزینه‌ها ، زمان‌ها و انرژی شما برای تولید محتوا سرشکن می‌شود.
 • تحلیل : همواره سعی کنید ویدئو‌های قبلی خود را بررسی و تحلیل نمایید. به دنبال پاسخ این سؤال باشید که چرا یک ویدئو تعامل بیشتری گرفته و بیشتر دیده شده است. این کار را برای رقبای خود هم انجام دهید و سعی کنید از آن‌ها ایده و الهام بگیرید. منظورم تقلید کردن نیست چرا که وقتی یک فرد مشخص و اصیل وجود دارد دلیلی برای دنبال کردن فرد تقلید کننده وجود ندارد. منظورم تحلیل و کشف نقاط قوت رقبا است.
 • هشتگ گذاری : هشتگ‌ها وظیفه دسته‌بندی محتواها در شبکه‌های اجتماعی را بر عهده دارند. افراد زیادی روزانه از طریق جستجو در هشتگ‌ها به دنبال محتوای مناسب خود می‌گردند. بهتر است یک هشتگ اختصاصی داشته باشید. چندین هشتگ عمومی با توجه به حوزه کاری خود انتخاب کنید و چندین هشتگ را هم هر بار با توجه به موضوع ویدئوی خود تغییر دهید.

منابع درآمد از ولاگری

بالاخره نوبت به قسمت شیرین ماجرا یعنی مدل‌های درآمدی ولاگرها می‌رسد. وقتی مخاطب و قدرت تاثیرگذاری داشته باشید راه‌های زیادی برای درآمدزایی برای شما وجود دارد. نکته‌ مهم این است که همیشه مخاطبان خود را در اولویت قرار دهید. ثروت اصلی شما مخاطبین شما هستند پس به هیچ وجه مخاطبین و دنبال کنندگان خود را فدای درآمد بیشتر نکنید و به اعتماد و رابطه صمیمانه خود با آن‌ها که در طولانی مدت شکل گرفته است صدمه نزنید. در ادامه به معرفی چندین روش برای کسب درآمد از ولاگری پرداخته‌ام:

 • نمایش تبلیغات : اولین راه برای کسب درآمد از ولاگری که به ذهن هر شخصی می‌رسد تبلیغات است. بعضی پلتفرم‌های ویدئویی مثل یوتیوب و آپارات درصدی از درآمد نمایش تبلیغات خود را به تولید کنندگان محتوا اختصاص می‌دهند. چه در این رسانه‌ها و چه شبکه‌های اجتماعی دیگر همواره می‌توانید برای کانال‌ها ، صفحات ، ولاگرها و کسب‌وکارهای دیگر تبلیغ کنید و مبلغی را به شکل توافقی از آن‌ها دریافت نمایید.
 • محتوای سفارشی : به خاطر قدرت تاثیرگذاری بالای ولاگرها بر مخاطبانشان بسیاری از برندها تلاش می‌کنند محصولات خود را از طریق ولاگرها به فروش برسانند. ممکن است برخی شرکت‌ها محصولات خود را در اختیار شما بگذارند تا ضمن نقد و بررسی ، آن‌ها را به مخاطبان خود معرفی کنید. این امر به خصوص در بین ولاگرهای زیبایی و آرایشی و همچنین ولاگرهای تکنولوژی رایج است.
 • محتوای VIP : می‌توانید یک سری از محتواهای خود را به صورت عمومی منتشر نکرده و با ایجاد صفحه‌ای جدا و خصوصی در شبکه‌های اجتماعی، افراد را برای عضویت ملزم به پرداخت حق اشتراک کنید. برای این منظور می‌توانید از وب‌سایت شخصی خود هم کمک بگیرید.
 • همکاری در فروش : بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ آنلاین مثل دیجی کالا در ایران و آمازون در خارج از ایران برنامه همکاری در فروش دارند. به این صورت که شما می‌توانید محصولات مرتبط به حوزه کاری خود را معرفی کرده و لینک مخصوص به همکاری در فروش خود را به مخاطبان ارایه کنید. هر یک از مخاطبان شما که از این سایت‌ها خریدی انجام دهند درصدی از مبلغ پرداختی آن‌ها به عنوان پورسانت به شما تعلق خواهد گرفت.
 • فروش محصول : می‌توانید با همکاری تولیدکنندگان مختلف محصول ویژه خود را تولید و به فروش برسانید. بسیاری از بلاگرهای زیبایی لوازم یا محصولات آرایشی با برند مخصوص به خود را تولید کرده و به فروش می‌رسانند. البته فروش محصول منحصر به کالاهای فیزیکی نیست و حتی می‌توانید کالاهای دیجیتال مثل فیلم ، کتاب الکترونیک ، دوره آموزشی و … نیز به فروش برسانید.
 • مشاوره : بسیاری از افراد خواهان استفاده از نسخه اختصاصی شما برای خود هستند. پس در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌کنید می‌توانید خدمات مشاوره ارایه کرده و مبلغی را به عنوان حق مشاوره دریافت نمایید. برای مثال بسیاری از ولاگرهای غذا در امر راه‌اندازی رستوران خدمات مشاوره ارایه می‌دهند.
 • حمایت مالی : بسیاری از مخاطبین شما حاضر هستند برای استفاده از محتواهای ارزشمند شما مبلغی را به عنوان حمایت پرداخت کنند. اگر فقط 1000 نفر از مخاطبان شما هر کدام ماهیانه مبلغ ناچیز 10 هزار تومان را به شما کمک نمایند در ماه درآمدی 10 میلیون تومانی خواهید داشت.
 • برگزاری همایش : می‌توانید به تنهایی یا با همکاری ولاگرهای دیگری کارگاه یا همایش‌هایی را به صورت حضوری یا آنلاین برگزار کرده و از فروش بلیت کسب درآمد نمایید.
 • برند شخصی : وقتی برند شخصی شما ساخته شود بسیاری از کسب‌وکارها حاضرند به خاطر حضورتان در ویدئو‌ها یا ویژه برنامه‌های خود به شما هزینه بپردازند یا حتی از شما برای سخنرانی در همایش‌هایشان دعوت به عمل آورند.

مطلبی که خواندید جامع‌ترین مطلب در زمینه ولاگری در وب فارسی و انگلیسی بود. برای نوشتن این راهنما زمان زیادی صرف کردم؛ پس امیدوارم از آن به بهترین شکل استفاده کرده و خبر موفقیت شما در ولاگری را به زودی دریافت کنم. خوشحالم که بتوانم قدمی هر چند کوچک در موفقیت شما در این عرصه داشته باشم. مثل همیشه اگر با هر گونه سؤالی مواجه هستید در بخش نظرات پاسخگوی شما خواهم بود.

در آکادمی بهمنی دو مطلب دیگر هم وجود دارد که می‌تواند به شما در مسیر ولاگری کمک کند:

اینفلوئنسر بیشتر بدانید :
اینفلوئنسر کیست؟ چگونه اینفلوئنسر شویم؟
بلاگری بیشتر بدانید :
بلاگری چیست؟ بلاگر کیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا